Լաչինի միջանցքով տեղաշարժը պետք է շուտափույթ վերականգնվի. ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար
Լաչինի միջանցքի անվտանգության համար պատասխանատուները պետք է ձեռնարկեն անհրաժեշտ քայլերը՝ տեղաշարժը հրատապ կարգով վերականգնելու և հումանիտար իրավիճակի վատթարացումը կանխելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը՝ նշելով, որ ուշադիր հետևում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին դեկտեմբերի 12-ին Լաչինի միջանցքով անցնող  ճանապարհի արգելափակումից ի վեր։
«Ես անհանգստացած եմ, որ մարդկանց տեղաշարժի երկարատև խափանումը, ինչի պատճառով որոշ մարդիկ չեն կարողանում հասնել իրենց տներ, ինչպես նաև հիմնական ապրանքների և ծառայությունների, ներառյալ սննդի մատակարարումների և շտապ բժշկական օգնության հասանելիության խափանումը սպառնում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կողմից մարդու իրավունքների իրացմանը», - ասել է Դունյա Միյատովիչը:
Նա կոչ է արել անհապաղ քայլեր ձեռնարկել ճանապարհով տեղաշարժը վերականգնելու համար։
«Միջանցքի հասարակական կարգի և անվտանգության ապահովման համար պատասխանատու անձինք պետք է ձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ այդ ճանապարհի երկայնքով տեղաշարժը հրատապ կարգով վերականգնելու և հումանիտար իրավիճակի վատթարացումը կանխելու համար։ Ընդ որում, բոլոր համապատասխան շահագրգիռ կողմերը պետք է խուսափեն լարվածության աճից», - ասել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը։
«Ներկա իրավիճակը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս մարդասիրական օգնության և մարդու իրավունքների միջազգային առաքելությունների ազատ և անխոչընդոտ հասանելիության ապահովման կարևորությունը բոլոր տարածքներ և բոլոր ժողովուրդներին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվողներին: Ինչպես ես նշել եմ իմ 2021 թվականի հուշագրում, համապատասխան իշխանությունները պետք է մշակեն մուտքի արդյունավետ և ճկուն եղանակներ, որոնք հնարավորություն կտան բոլոր համապատասխան դերակատարներին, ներառյալ իմ գրասենյակին, առաջնահերթության կարգով հասնել նրանց, ովքեր ունեն մարդասիրական օգնության և մարդու իրավունքների պաշտպանության կարիք», - նշված է հայտարարությունում:
Դունյա Միյատովիչը հավելել է, որ որպես մարդու իրավունքների հանձնակատար՝ կշարունակի ուշադիր հետևել Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակին։

Движение по Лачинскому коридору должно быть срочно восстановлено – комиссар СЕ по правам человека
Лица, ответственные за безопасность Лачинского коридора, должны принять необходимые меры для восстановления движения в срочном порядке и предотвращения ухудшения гуманитарной ситуации. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила уполномоченный Совета Европы по правам человека Дуня Миятович, отметив, что внимательно следит за ситуацией вокруг Нагорного Карабаха с момента перекрытия 12 декабря дороги, проходящей через Лачинский коридор.
«Я обеспокоена тем, что длительное нарушение передвижения людей, из-за которого некоторые люди не могут добраться до своих домов, а также нарушение доступа к основным товарам и услугам, включая поставки продуктов питания и неотложную медицинскую помощь, угрожают осуществлению прав человека, прав народа Нагорного Карабаха», - сказала Дуня Миятович.
Она призвала принять немедленные меры для восстановления движения на дороге.
«Ответственные за обеспечение общественного порядка и безопасность коридора должны принять все необходимые меры для срочного восстановления движения по этой дороге и недопущения ухудшения гуманитарной ситуации. Более того, все соответствующие заинтересованные стороны должны избегать нагнетания напряженности», - заявил уполномоченный СЕ по правам человека.
«Сложившаяся ситуация еще раз показывает важность обеспечения свободного и беспрепятственного доступа гуманитарной помощи и международных правозащитных миссий ко всем территориям и всем народам, в том числе проживающим в Нагорном Карабахе. Как я заявила в своем меморандуме от 2021 года, соответствующие органы должны разработать эффективные и гибкие способы доступа, которые позволят всем соответствующим сторонам, включая мой офис, в приоритетном порядке достигать тех, кто нуждается в гуманитарной помощи и защите прав человека», - говорится в объявлении.
Дуня Миятович добавила, что в качестве уполномоченного по правам человека она продолжит внимательно следить за ситуацией, связанной с правами человека в Нагорном Карабахе.
«Я готова взаимодействовать со всеми соответствующими собеседниками, чтобы поддержать преодоление существующих проблем», - заключила уполномоченный СЕ по правам человека.