Արցախի ԱԺ-ն դիմում է ՄԱԿ-ին՝ մոնիտորինգային խումբ գործուղել Արցախի Հանրապետություն և հարակից տարածքներ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է ընդունել Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հարցով միջազգային արձագանքների մասին։
«2022թ. դեկտեմբերի 12-ին՝ կեղծ բնապահպանական պատրվակով, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը հումանիտար աղետի վերածվելու և փխրուն խաղաղությունը խաթարելու ու տարածաշրջանային նոր ապակայունացման միտում ունի:
Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության բարձրագույն օրենսդիր մարմինը երախտագիտություն է հայտնում խնդրով մտահոգ երկրներին, միջազգային կառույցներին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, ՄԻԵԴ-ին՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակին արձագանքելու համար:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ին՝ բնապահպանական մտացածին պատրվակով Ադրբեջանի իշխանությունների սադրանքները քողազերծելու, տարածաշրջանային բնապահպանական հիմնախնդիրներին ծանոթանալու և համապատասխան եզրակացություններ ներկայացնելու նպատակով կիրառել միջազգային անհրաժեշտ գործիքակազմեր, մասնավորապես Շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) շրջանակում մոնիտորինգային խումբ գործուղել Արցախի Հանրապետություն և հարակից տարածքներ:
Ակնկալում ենք գործուն քայլերով հանգուցալուծելու տարածաշրջանում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը», - նշված է հայտարարության մեջ։

Призываем ООН командировать мониторинговую группу в Республику Арцах и прилегающие территории – заявление парламента Арцаха
22/12/2022 15:42
Национальное Собрание Республики Арцах приняло заявление о международной реакции на блокаду Республики Арцах со стороны Азербайджана.
«12-го декабря 2022 года под ложным экологическим предлогом, в очередной раз грубо нарушив договоренности, достигнутые трехсторонним заявлением от 9-го ноября 2022 года, власти Азербайджана заблокировали единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией и внешним миром – Лачинский коридор, что имеет тенденцию перерасти в гуманитарную катастрофу, подорвать хрупкий мир и привести к новой региональной дестабилизации.
Высший законодательный орган Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) выражает признательность обеспокоенным данной проблемой странам, международным структурам – Совету Безопасности ООН, ЕСПЧ – за реагирование на гуманитарную кризисную ситуацию в окруженной Азербайджаном Нагорно-Карабахской Республике.
Национальное собрание Республики Арцах обращается с призывом к ООН применить необходимые международные инструменты, в частности, в рамках программы по окружающей среде (ЮНЕП) командировать мониторинговую группу в Республику Арцах и прилегающие территории с целью разоблачения провокации властей Азербайджана под ложным экологическим предлогом, ознакомления с региональными экологическими проблемами и представления соответствующих заключений.
Действенными шагами мы рассчитываем разрешить создавшуюся в регионе кризисную ситуацию», - отмечается в заявлении.