Ուղիղ կապ պետք է գործի Արցախի ՊԲ-ի ու ՌԴ ՊՆ-ի, ԱԳՆ-ների, Պետնախարարի գրասենյակի և ՌԴ համապատասխան կառույցի մակարդակով. «Վերածնվող Հայաստան»
22/12/2022 14:57
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
«11 օր է՝ Արցախը շարունակում է շրջափակված մնալ։ Դեկտեմբերի 12-ից փակելով Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին՝ Ադրբեջանն ամբողջ աշխարհին շարունակում է ցույց տալ, որ Արցախի նկատմամբ, հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ցեղասպան քաղաքականությունը չի փոխվել։ Կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքներն ու նորմերը՝ Բաքուն փորձում է հասնել Արցախի հայաթափման, փորձում է ահաբեկել հայ ժողովրդին, հարցականի տակ դնել Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ռուսական զորակազմի արդյունավետությունը:
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության՝ դեկտեմբերի 12-ին տարածած հայտարարությամբ բարձրաձայնել էինք հումանիտար աղետի, սպասվող խնդիրների, հրատապ քայլերի մասին։ Այսօր իրավիճակն առավել քան օրհասական է՝ հրատապ ու կոնկրետ գործողություններ պահանջող։ Անցնող 11 օրերի ընթացքում մենք միջազգային արձագանքների պակաս չունեցանք՝ միջանցքի բացման կոչերով հանդես եկան բազմաթիվ երկրներ, խնդիրը քննարկվեց ՄԱԿ անվտանգության խորհրդում, որտեղ ևս բազմաթիվ, այդ թվում՝ հասցեական հայտարարություններ եղան, երեկ ստացվեց նաև ՄԻԵԴ որոշումը՝ ՀՀ կառավարության ներկայացրած՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջի վերաբերյալ։ Սրանք, անշուշտ, ողջունելի քայլեր են, բայց ստիպված ենք արձանագրել, որ բոլոր այս կոչերն ու հայտարարություններն անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման են՝ Արցախի բնակչության իրավունքների վերականգնումը երաշխավորելու համար։
Միջազգային հանրության կոչերի ներքո այսօր Բաքուն շարունակում է իր հանցավոր գործունեությունը, ուստի ժամանակն է հայտարարություններից կոնկրետ գործողությունների անցնելու, այդ թվում և առաջին հերթին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելով։
Ստեղծված իրավիճակում հրատապ ենք համարում՝
Հայաստանի կողմից դաշնակից և բարեկամ երկրների, միջազային կառույցների հետ հետևողական, արագ և հաշվարկված աշխատանքի իրականացումը՝ «անջատում հանուն փրկության» բանաձևի կյանքի կոչման ուղղությամբ։ Անթույլատրելի ենք համարում միջազգային հարթակներում ՀՀ ներկայացուցիչների կողմից այս թեզի շրջանցումը (օրինակ՝ ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստին ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ելույթը, որում խոսք չեղավ վերոնշյալ բանաձևի մասին),
արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցների ջանքերի էլ ավելի համախմբումն ու ուղղորդումը՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր գործողությունների, Ադրբեջանի կազմում Արցախի լինելու անհնարինության մասին ողջ աշխարհով բարձրաձայնելու նպատակով,
կանոնավոր օդային կապի հաստատումը Ստեփանակերտի և ՀՀ քաղաքների միջև։ Նման օդային միջանցքի անվտանգությանն ու ապահովությանը, ինչպես նաև գործարկմանը վերաբերող հարցերը պիտի երաշխավորվեն և իրականացվեն ՌԴ կողմից՝ որպես 2020թ․նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող և Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքի պահպանությունը, վերահսկողությունն ապահովող պետություն։ Ընդ որում՝ օդային միջանցքն անխափան պիտի գործի նաև Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու վերաբացումից հետո՝ որպես այլընտրանքային «կյանքի ճանապարհ» Արցախի և Հայաստանի միջև,
Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ռուսական զորակազմի, ինչպես նաև տեխնիկայի թվի ավելացումը՝ որպես Արցախի և Արցախի բնակչության անվտանգության հիմնական երաշխիք։ Ադրբեջանական սադրանքներն ու առկա վտանգները հաշվի առնելով՝ կենսական է դառնում նաև խաղաղապահ առաքելության գործունեության ժամկետների վերանայումը՝ օրակարգային դարձնելով խաղաղապահ առաքելության անժամկետ տեղակայման կարևորությունը,
Արցախի և Ռուսաստանի միջև ուղիղ, անխափան, մշտական գործող կապի հաստատումը։ Ուղիղ կապ պետք է գործի Արցախի ՊԲ-ի ու ՌԴ ՊՆ-ի, ԱԳՆ-երի, Պետնախարարի գրասենյակի և ՌԴ համապատասխան կառույցի մակարդակով,
Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից տարվող աշխատանքների էլ ավելի ակտիվացումը։ Վաղուց ժամանակն է, որ Հայ առաքելական եկեղեցին ստանձնի հանրությանը համախմբող, միավորող և պայքարող կենտրոնի դերը։ Կարևոր է նաև ՀԱԵ կողմից միջեկեղեցական կապերի հետևողական, շարունակական և լիարժեք գործարկումը՝ առաջին հերթին ստեղծված իրավիճակում ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ներգրավված կողմերի հետ, ապա նաև ամբողջ աշխարհի՝ էկումենիկ կապերի և առկա հնարավորությունների սահմաններում։
Հաշվի առնելով առկա իրավիճակը, հումանիտար աղետի լրջագույն վտանգն ու Արցախում ապրող շուրջ 120 000 մեր հայրենակիցների հիմնարար իրավունքների տևական ոտնահարումը՝ կոչ ենք անում․
Հայաստանում, Արցախում ու Սփյուռքում ապրող մեր ազգակիցներին՝ տեր կանգնելու մեր իրավունքների պաշտպանությանն ու պատրաստ լինելու այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ գործողություններ իրականացնելու,
Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խաղաղապահ առաքելության նպատակներին համահունչ՝ ձեռնարկելու բոլոր հնարավոր միջոցներն արցախահայության կյանքի, ազատ տեղաշարժման իրավունքներն ապահովելու ուղղությամբ՝ միջանցքն ապաշրջափակելուն զուգահեռ ապահովելով օդային կապի անխափան ու անվտանգ իրականացումը Ստեփանակերտի և ՀՀ քաղաքների միջև,
միջազգային հանրությանը՝ գործնականում ցույց տալու, որ մարդու իրավունքներն առաջնահերթություն են, գործնական քայլեր իրականացնելու ադրբեջանական ագրեսիան, ցեղասպան գործունեությունը դադարեցնելու, Արցախի մեր հայրենակիցների իրավունքները երաշխավորելու ուղղությամբ»։

Должна действовать прямая связь на уровне Армии обороны Арцаха и Минобороны РФ, МИД, Аппарата госминистра и соответствующих структур РФ – «Возрождающаяся Армения»
22/12/2022 16:15
Партия «Возрождающаяся Армения» выступила с заявлением в связи с создавшейся в Республике Арцах ситуацией вследствие закрытия Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром.
«Уже 11 дней Арцах остается в блокаде. С 12 декабря перекрыв автомагистраль Степанакерт-Горис, Азербайджан продолжает демонстрировать всему миру, что его геноцидальная политика в отношении Арцаха, армянского народа не изменилась. Грубо нарушая общеизвестные принципы и нормы международного права, Баку пытается добиться изгнания армян из Арцаха, терроризировать армянский народ, поставить под сомнение эффективность осуществляющего миротворческую миссию в Арцахе российского миротворческого контингента.
В распространенном 12 декабря партией «Возрождающаяся Армения» заявлении мы говорили о гуманитарной катастрофе, ожидающихся проблемах и неотложных шагах. Сегодня ситуация более чем судьбоносная, требующая срочных и конкретных действий. В течение минувших 11 дней у нас не было недостатка в международной реакции: с призывами разблокировать коридор выступили многочисленные страны, проблема обсуждалась на заседании СБ ООН, где также прозвучали многочисленные, в том числе и адресные заявления, накануне было получено и решение ЕСПЧ по представленному правительством Армении требованию о применении обеспечительных мер в отношении Азербайджана. Все это, безусловно, достойные приветствия шаги, однако мы вынуждены констатировать, что все эти заявления и призывы – необходимое, но недостаточное условие для гарантирования восстановления прав населения Арцаха.
На фоне призывов международного сообщества сегодня Баку продолжает свою преступную деятельность, посему пришло время перейти от заявлений к конкретным действиям, в том числе и в первую очередь, к введению санкций против Азербайджана.
В сложившейся ситуации считаем неотложным:
- проведение Арменией последовательной, оперативной и просчитанной работы с союзными и дружественными странами, международными структурами – в направлении претворения в жизнь формулы «отделение ради спасения». Считаем недопустимым обход представителями Республики Армения данного тезиса на международных платформах (например, выступление представителя Армении в ООН на внеочередной сессии Совета Безопасности ООН, в котором не было и слова о вышеупомянутой формуле),
- еще большую консолидацию и направление усилий наших проживающих за рубежом соотечественников с целью привлечения внимания всего мира к осуществляемой Азербайджаном преступной деятельности, невозможности нахождения Арцаха в составе Азербайджана,
- установление регулярного воздушного сообщения между Степанакертом и городами Республики Армения. Вопросы, связанные с безопасностью и надежностью такого воздушного коридора, а также его запуском, должны быть гарантированы и реализованы Российской Федерацией, как государством, которое, согласно заявлению от 10 ноября 2020 года, осуществляет миротворческую миссию в Арцахе и обеспечивает охрану и контроль коридора, соединяющего Арцах с Арменией. Более того, воздушный коридор должен бесперебойно функционировать даже после открытия автомагистрали Степанакерт-Горис – как альтернативная «дорога жизни» между Арцахом и Арменией.
- увеличение численности российского контингента, осуществляющего миротворческую миссию в Арцахе, а также количества техники, как основной залог безопасности Арцаха и населения Арцаха. Учитывая азербайджанские провокации и существующие угрозы, пересмотр сроков деятельности миротворческой миссии становится жизненно важным, с внесением в повестку важности бессрочного развертывания миротворческой миссии,
- установление прямой, бесперебойной, постоянной связи между Арцахом и Россией. Должна действовать прямая связь на уровне Армии обороны Арцаха и Минобороны РФ, МИД, Аппарата государственного министра и соответствующих структур РФ,
- дальнейшую активизацию проводимых Армянской Апостольской церковью работ. Давно пора, чтобы Армянская Апостольская церковь взяла на себя роль объединяющего и консолидирующего общественность центра борьбы. Важно также последовательное, непрерывное и полноценное задействование межцерковных связей со стороны ААЦ, в первую очередь, со сторонами, прямо или косвенно вовлеченными в сложившуюся ситуацию, а также со всем миром – в рамках экуменических связей и имеющихся возможностей.
Учитывая сложившуюся ситуацию, серьезнейшую опасность гуманитарной катастрофы и продолжительное нарушение основополагающих прав около 120 тысяч наших проживающих в Арцахе соотечественников, призываем:
- проживающих в Армении, Арцахе и Диаспоре наших соотечественников – встать на защиту наших прав и быть готовыми к осуществлению необходимых действий в этом направлении,
- Российскую Федерацию, в соответствии с целями миротворческой миссии, принять все возможные меры для обеспечения прав на жизнь и свободное передвижение арцахских армян, обеспечив наряду с разблокированием коридора осуществление бесперебойного и безопасного воздушного сообщения между Степанакертом и городами Республики Армения,
- международное сообщество – на практике продемонстрировать, что права человека являются приоритетом, предпринять практические шаги в направлении прекращения азербайджанской агрессии, геноцидальной деятельности, гарантирования прав наших соотечественников в Арцахе».