Երեկ երեկոյան Հայաստանը ֆուտբոլի գնդակ էր՝ ով ուր ուզեց տշեց. երեկ երեկոյան մեզ ստորացրին և սպառնացին. Վահե Հովհաննիսյան
24/12/2022 13:11
Հայաստանի իշխանությունը կազմված է մեկ հոգուց, որը միակամ որոշումներ է կայացնում եւ հաշվետու չէ ոչ մեկի առաջ. թքած ունի ժողովուրդ, հասարակություն, պետական ինստիտուտներ եւ այլ հասկացությունների վրա։
Երեկ երեկոյան Հայաստանը ֆուտբոլի գնդակ էր՝ ով ուր ուզեց տշեց։ Երեկ երեկոյան Մոսկվայից, Բաքվից, Փարիզից մեզ ասացին, որ եթե այսպես շարունակեք՝ վատ է լինելու։ Երեկ երեկոյան մեզ ստորացրին եւ սպառնացին։
Երեկ երեկոյան Լավրովը մեղադրեց մեզ բանակցություններից խուսափելու մեջ, ու մենք հանգիստ շարունակում ենք ապրել։ Երեկ երեկոյան Լավրովը հասկացրեց, որ խաղաղապահներին Ռուսաստանը կարող է հանել, եւ շարունակում ենք հանգիստ ապրել։ Երեկ երեկոյան Ալիեւը Մակրոնին ասաց, որ Հայաստանը շարունակում է օկուպացնել ադրբեջանական 8 գյուղ։ Ենթադրաբար՝ Տավուշի եւ Արարատի մարզերի գյուղերի մասին է։ Մենք էլի ոչինչ չենք լսում ու հետեւություն չենք անում։
Նման զարգացման պատճառը ակնհայտ է. Հայաստանի իշխանությունը կազմված է ՄԵԿ հոգուց, որը միակամ որոշումներ է կայացնում եւ հաշվետու չէ ոչ մեկի առաջ։ Թքած ունի ժողովուրդ, հասարակություն, պետական ինստիտուտներ եւ այլ հասկացությունների վրա։
Սա բերելու է հերթական աղետի։ Միակամ որոշումները ենթադրում են կոպիտ սխալների մեծ ռիսկ։
ՄԵԿ հոգին որոշում է ողջ պետության, մեր հայրենիքի, մեր ապագայի, մեր ընտանիքների ճակատագիրը։ Սա ծայրահեղ սուր խնդիր է։ Մենք ռումբի վրա նստած պետություն ենք։
Կառավարության վերջին նիստում արված հայտարարությունից պարզ դարձավ, որ մենք Ադրբեջանի եւ Թուրքիայից հետո այժմ առճակատման մեջ ենք մտնում Ռուսաստանի հետ։ Ոչ դիվանագիտական լեզվով, խողովակներով, դիվանագիտորեն ոչ ճիշտ ընտրված պահին Ռուսաստանի հանդեպ հնչեցված մեղադրանքները, հասկանալի է, անարձագանք չէին մնալու։ Իհարկե, հասարակության տարբեր շերտեր կոգեւորվեն, վերջնականապես «կգիտակցեն, որ մեղավորը ռուսներն են», ու այսպես ձեռք ձեռքի տված՝ կշարունակվի պոպուլիզմի հաղթարշավն ընդդեմ պետականության։
Ինչպես եւ սպասվում էր, չկա ընդդիմության ինստիտուցիոնալ պատասխանը կառավարության ղեկավարին, ու հանրությանը չի տրվում մտորելու համար այլընտրանքային դիրքորոշում։
Սա մի իշխանություն է, որը կարող է սեպտեմբերին Ջերմուկում պատերազմ ունենա եւ շատ մեծ թվով զոհեր, իսկ դեկտեմբերին կուսակցական քեֆ անի նույն վայրում։ Վաղն էլ նույնը կանի Տավուշում, Արարատում եւ այլուր։
Այս ֆոնին ավելի ակներեւ է դառնում իշխանության այլընտրանքի բացակայությունը։ Ստեղծվում է տպավորություն, որ այսօրվա ընդդիմադիր ձեւաչափերի միակ ֆունկցիան նախորդ 30 տարին արդարացնելն է։ Սա էլ է ինչ-որ իմաստով քաղաքական թիկնապահություն։
Հիմա շատ սուր կանգնած է անհատական պատասխանատվության եւ անհատական որոշումների հարցը։ Կոլեկտիվ անպատասխանատվությամբ գնալու ենք նոր աղետի։ Ամեն մեկը պետք է որոշում կայացնի՝ ինքն անո՞ւմ է քայլ, թե՞ համակերպվում է:

Вчера вечером Армения была футбольным мячом, который гоняли, кто куда хотел – Ваге Оаннисян
Власть Армении состоит из одного человека, который принимает единоличные решения и никому не подотчетен: ему наплевать на народ, общество, государственные институты и другие понятия.
Вчера вечером Армения была футбольным мячом, кто и куда хотел, гонял его. Вчера вечером нам из Москвы, Баку, Парижа сказали, что если так продолжите – будет плохо. Вчера вечером нас унижали и нам угрожали.
Вчера вечером Лавров обвинил нас в том, что мы избегаем переговоров, и мы продолжаем спокойно жить. Вчера вечером Лавров дал понять, что Россия может вывести миротворцев, и мы продолжаем спокойно жить. Вчера вечером Алиев сказал Макрону, что Армения продолжает оккупацию 8 азербайджанских сел. Предположительно, речь идет о селах Тавушской и Араратской областей. Мы опять ничего не слышим и не делаем никаких выводов.
Причина подобного развития очевидна: власть Армении состоит из ОДНОГО человека, который принимает единоличные решения и ни перед кем не подотчетен. Ему наплевать на народ, общество, государственные институты и другие понятия.
Это приведет к очередной катастрофе. Единовластные решения предполагают высокий риск грубых ошибок.
ОДИН человек решает судьбу всего государства, нашей Родины, нашего будущего, наших семей. Это крайне острая проблема. Мы государство, сидящее на бомбе.
Из последнего заявления на заседании правительства стало ясно, что после Азербайджана и Турции сейчас мы вступаем в конфронтацию и с Россией. Понятно, что высказанные недипломатическим языком, каналам, в дипломатически неправильно выбранный момент обвинения в адрес России не останутся без отклика. Конечно, различные слои общества воодушевятся, они окончательно «осознают, что во всем виноваты русские», и так рука об руку продолжится шествие популизма против государственности.
Как и ожидалось, нет институционального ответа оппозиции руководителю правительства и обществу не предоставляется альтернативная позиция для размышления.
Эта власть, которая может иметь в сентябре войну в Джермуке и большое число потерь, а в декабре устраивать большое партийное застолье в том же месте. То же самое будет делать завтра в Тавуше, Арарате и других местах.
На этом фоне становится более очевидным отсутствие альтернативной власти. Создается впечатление, что единственная функция сегодняшних оппозиционных форматов – оправдание прошлых 30 лет. В каком-то смысле это тоже политическое телохранительство.
Сейчас очень остро стоит вопрос индивидуальной ответственности и индивидуальных решений. С коллективной безответственностью мы идем к новой катастрофе. Каждый должен принять решение, делает ли он шаг или мирится.