Գործողությունը, որն արվում է Ադրբեջանի կողմից, ահաբեկչական քաղաքականություն է. խաղաղապահներին շատ հարցեր կան. Կարեն Բեքարյան
24/12/2022 12:55
Վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը, որը դեկտեմբերի 8-ին Արցախ էր մեկնել, շրջափակման հետևանքով մնացել է Արցախում:
Արցախի Հանրային հեռուստաընկերության «Օր հարցազրույց»-ի տաղավարում նա ասել է, որ Ադրբեջանում ոչինչ չի փոխվել:
«Հերթական անգամ գործ ունենք մարդասիրական իրավունքի բավականին լուրջ խախտման հետ, որովհետև այս գործողությունը, որը հիմա արվում է Ադրբեջանի կողմից, եթե դրան գումարենք նաև, որ մի քանի օր գազամատակարարումն էր դադարեցվել՝ գործ ունենք ահաբեկչական քաղաքականության հետ»,- նշել է Բեքարյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը խախտում է  եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, որով Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը պետք է լիներ անխոչընդոտ և որևէ արգելափակում չունենար։
Կարեն Բեքարյանը Լաչինի միջանցքի փակման վերաբերալ միջազգային կազմակերպությունների արձագանքով բավարարված չէ. «Իրականում, հայտարարությունը և գործողությունը, երբ կրում են տարբերություն, ստիպված ես լինում նայել, թե որն է ավելի ծանրակշիռ։ Նույն շրջափակման օրերին, երբ Ադրբեջանն Արցախի նկատմամբ կիրառում էր այս հանցագործությունը, Բուխարեստում տեղի ունեցավ կանաչ էներգիայի մասով փաստաթղթի ստորագրում՝ Ադրբեջան-Վրաստան-Հունգարիա-Ռումինիա Եվրոպական միության  բարձր հովանու ներքո և Եվրոպական միության բարձրաստիճան ներկայացուցչի ներկայությամբ։ Եթե երկիրը, որը նույն այդ օրը կիրառում է  հակամարդկային նման գործիքակազմ և այդ օրն ունենում է նման փաստաթղթի ստորագրում ԵՄ բարձրաստիճան  պաշտոնյայի հովանու ներքո և ներկայությամբ՝ հարց եմ տալիս՝  Ադրբեջանը հենվելու է սրա՞ վրա, որ իրեն ամեն ինչ ներվում է, թե՞ հենվելու է նրա վրա, որ Եվրախորհրդարանի մի քանի պատգամավորներ անում են հայտարարություններ։ Մենք այստեղ գործ ունենք բավականին լուրջ պրոբլեմի հետ՝ կապված աշխարհի արձագանքի հետ»։
Ինչ վերաբերում է Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ի որոշմանը՝  վերլուծաբանն ասել է, թե հերթական անգամ իրականությունն ու PR-ը սկսել են իրար խառնվել ու պատկերը շեղել։
«Հայաստանը բարձրաձայնում էր, որ ՄԻԵԴ-ը բավարարեց հայցադիմումը, Ադրբեջանն ասում էր՝ չբավարարեց, իսկ իրականությունն, ինչպես միշտ, արանքում է։ ՄԻԵԴ-ն արձանագրեց, որ չի տիրապետում իրավիճակին, արձանագրեց, որ մասնակիորեն լուծում է  պահանջում ապաստան չունեցողների, ճանապարհին մնացածների, գոյության և բնականոն կյանքի համար  միջոցներ չունեցողների, հիվանդների համար: Այսինքն՝ մասնավորեցված կատեգորիաներ։ Հիմա դրա լուծումն  ինչպիսի՞ն պետք է լինի. պետք է լինի գործողությամբ, այսինքն՝ խաղաղապահ առաքելության հետ համաձայնեցված գործողությամբ»,- ասել է Կարեն Բեքարյանը:
Նա հայտարարել է, որ ռուս խաղաղապահներն իրենց պարտավորությունների առյուծի բաժինը կատարում են,  որովհետև «եթե ռուս խաղաղապահ առաքելությունն իր հիմնական  պարտավորությունները չկատարեր, մենք հիմա այստեղ նստած չէինք լինի»:
Այդուհանդերձ, ըստ Բեքարյանի, բավականին շատ հարցեր ունի հայկական կողմը խաղաղապահներին:
«Միջանցքի անվտանգությունը, միջանցքի չփակվելու հետ կապված բոլոր հարցերը ռուս խաղաղապահների անմիջական պարտավորությունների դաշտում են։ Ինչո՞վ է պայմանավորված, որ մինչև օրս մենք այս արդյունքը չենք գրանցում, խաղաղապահները չեն անում այն գործառույթը, որը նախատեսված է, և ճանապարհը չի գործարկվում. սրանք հարցեր են, որոնք պետք է պատշաճ կարգով  դրվեն ռուսական կողմի առաջ, առաջին հերթին՝ դիվանագետների, պետության բարձրաստիճան իշխանությունների, Հայաստանի դեպքում՝ ներկայացուցիչների կողմից»,- նշել է Բեքարյանը:

Мы имеем дело с террористической политикой Азербайджана – Карен Бекарян
Политолог Карен Бекарян, который 8 декабря отправился в Арцах, до сих пор находится там из-за блокирования дороги Степанакерт-Горис.
Он зявил в эфире Общественного телевидения Арцаха, что в Азербайджане ничего не изменилось.
«Мы в очередной раз имеем дело с довольно серьезным нарушением гуманитарного права, поскольку если прибавить к тому, что делается со стороны Азербайджана то, что в течение нескольких дней было прекращено также газоснабжение Арцаха, то мы имеем дело с террористической политикой», - сказал Карен Бекарян.
По его словам, Азербайджан нарушает пункт 6 трехстороннего заявления, согласно которому движение по Лачинскому коридору должно было быть беспрепятственным, без какого-либо блокирования.
Карен Бекарян не удовлетворен реакцией международного сообщества относительно закрытия Лачинского коридора. «В действительности, когда между заявлением и действием есть расхождение, то вынуждено смотришь, которое из них более весомо. В дни блокады, когда Азербайджан совершал преступление в отношении Арцаха, в Бухаресте состоялась церемония подписания Соглашения о стратегическом партнерстве в области развития и передачи зеленой энергии между правительствами Азербайджана, Грузии, Венгрии и Румынии под патронатом ЕС и в присутствии высокопоставленного представителя Европейского союза. Задаю вопрос: если страна, которая в один и тот же день применяет такой антигуманный инструментарий и подписывает документ в присутствии и под патронатом высокопоставленного чиновника ЕС, то на чем будет основываться Азербайджан? На том, что ему все прощается, или на том, что несколько депутатов Европарламента делают заявления? Мы имеем здесь дело с довольно серьезным проблемой, связанной с реакцией мира».
Что касается решения ЕСПЧ по Лачинскому коридору, то политолог отметил, что в очередной раз реальность и PR смешались друг с другом и исказили картину.
«Армения заявляет, что ЕСПЧ удовлетворил иск, а Азербайджан говорит – не удовлетворил, а реальность как всегда где-то между. ЕСПЧ констатировал, что не владеет ситуацией, констатировал, что частично решает проблему обеспечения передвижения пациентов в тяжелом состоянии, нуждающихся в получении медицинской помощи в Армении, а также безопасное передвижение лиц, оказавшихся на дороге без крова или нуждающихся в средствах к существованию. То есть, это частные категории. Теперь, каким должно быть решение? Должно быть посредством действий, то есть согласованных действий с миротворческой миссией», - сказал Карен Бекарян.
Он заявил, что российские миротворцы выполняют львиную долю своих обязательств, поскольку «если бы российская миротворческая миссия не выполняла своих основных обязательства, мы бы сейчас не сидели здесь».
Вместе с тем, по словам Карена Бекаряна, у армянской стороны есть много вопросов к миротворцам.
«Безопасность коридора, все вопросы, связанные с его незакрытием, находятся в сфере непосредственных обязательств российских миротворцев. Чем обусловлено то, что по сей день мы не зафиксировали результата, миротворцы не выполняют ту функцию, которая предусмотрена, и дорога не функционирует? Это вопросы, которые должны быть надлежащим образом поставлены перед российской стороной», - отметил он.