Արցախից Երևան տեղափոխված 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակում դրական տեղաշարժ կա
Արցախից Հայաստան տեղափոխված 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Հռիփսիմե Խաչատրյանը։
«4 ամսական փոքրիկին այժմ հսկում է այն բժիշկը, որը մինչև նրա Հայաստան տեղափոխվելը բուժում էր հեռավար տարբերակով։ Բուժման կուրսը նույնն է, փոքրիկի առողջական վիճակում փոքր-ինչ դրական տեղաշարժ կա։ Երեխան մի քիչ աշխուժացել է, սկսել է ուտել, բայց հիվանդությանը հատուկ՝ շարունակում է բարձր ջերմել», - նշեց Խաչատրյանը։
Բժիշկները փոքրիկի առողջական վիճակը գնահատում են կայուն ծանր։
Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
4 ամսական փոքրիկը Արցախի «Արևիկ» բուժմիավորումից Հայաստան էր տեղափոխվել Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ։
Հիշեցնենք՝  դեկտեմբերի 12-ին մի խումբ ադրբեջանցիներ, ովքեր ներկայացել են որպես «բնապահպաններ», փակել են Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որտեղ տեղակայված է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը։

Состояние здоровья 4-месячного малыша из Арцаха оценивается как стабильно тяжелое
Состояние здоровья перевезенного из Арцаха в Армению 4-месячного ребенка оценивается как стабильно тяжелое, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Рипсиме Хачатрян.
«4-месячный малыш сейчас находится под наблюдением врача, который до транспортировки в Армению лечил его в дистанционном режиме. Курс лечения тот же, в состоянии ребенка наблюдается небольшая положительная динамика. Он стал чуть активнее, начал есть, но у него все еще высокая температура, характерная для этого заболевания», - отметила пресс-секретарь.
Врачи оценивают состояние здоровья малыша как стабильно тяжелое.
Вследствие блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, подведомственных Минздраву Республики Арцах, плановые операции все еще приостановлены.
4-месячный ребенок, находящийся в тяжелом состоянии в отделении реанимации медицинского объединения «Аревик», был перевезен из Арцаха в Армению при посредничестве Красного Креста. У него диагностирован «висцеральный лейшманиоз».
Напомним, 12 декабря группа граждан Азербайджана, представившись «экологами», перекрыла единственную соединяющую Арцах с Арменией дорогу – Лачинский коридор, который находится под контролем миротворческого контингента РФ.