Համազգային պայքարի նոր փուլը պահանջում է հայ ժողովրդի բոլոր հատվածների կարողությունների համախմբում․ Խոսրով Հարությունյան
26/12/2022 16:16
Արցախում նախօրեին տեղի ունեցած հանրահավաքով տրվել է համազգային պայքարի նոր փուլի մեկնարկը, կարծիք է հայտնել Հայաստանի նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանը։
«Տրված է համազգային պայքարի նոր փուլի մեկնարկը
Ստեփանակերտում դեկտեմբերի 25-ի հանրահավաքի կարևորությունը, թշնամու սադրանքներին դիմագրավելու արցախցիների անկոտրում կամքի դրսևորումից զատ, կայանում էր նրանում, որ արցախցին ի լուր ողջ հայության հռչակեց ազատագրմանը և պետականությանը տեր կանգնելու իր նվիրական խոստման և անխախտ պարտավորության՝ ազգային ուխտի մասին:
Այդ առումով այդ հայտարարությունն, անշուշտ, պատմական է:
Ավելին, արցախահայության այդ հայտարարությամբ տրվում է ազգային ազատագրական պայքարի նոր փուլի մեկնարկը:
Այդ պայքարը մեկնարկում է անհամեմատ բարդ և հայության համար ոչ շահեկան աշխարհաքաղաքական և անվտանգային պայմաններում:
Այս իրողությունը պահանջում է հայ ժողովրդի բոլոր հատվածների կարողությունների համախմբում և, որն ավելի կարևոր է, այդ կարողությունների արդյունավետ օգտագործումն ապահովելու նպատակով գործողությունների համակարգում:
Վերջինն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է մտածել համազգային համակարգող կենտրոնի կամ մարմնի ձևավորման մասին:
Ըստ իս, նման մարմնի համար որպես հենք կարող է ծառայել Համահայկական Հիմնադրամը՝ գործադիր մարմնի կազմի որոշակի փոփոխություններով:
Հրամայական է նաև Հայաստանի ժողովրդի և սփյուռքի անհետաձգելի և զանգվածային սատարումն ու միացումը Արցախի ազատագրման Ազգային Ուխտին՝ նույնպիսի հուժկու և համախմբված մասնակցությամբ:
Արցախահայությանը սատարող արձագանքը պետք է լինի նաև ազգային միասնության և սպառնալիքներին համախմբված (առանց բաժանարար գծերի) դիմագրավելու պատրաստակամության փաստացի դրսևորում:
Յուրաքանչյուր հայ պետք է գիտակցի.
-Արցախը հայության սրբավայրն է և այցելությունն Արցախ յուրաքանչյուրի հայի համար պետք է ընկալվի որպես ուխտագնացություն:
-Այս դժվարին պայմաններում Արցախում ապրելը պատմանական առաքելություն է:
Արցախում ապրող յուրաքանչյուր ոք պետք է գիտակցի, որ ապրելով և արարելով Արցախում՝ ինքն իրականացնում է ապագա բոլոր ժամանակներում ողջ հայության լինելիության ապահովման իր պատմական առաքելությունը»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Խոսրով Հարությունյանը:

Новый этап общенациональной борьбы требует объединения возможностей всего армянского народа – Хосров Арутюнян
26/12/2022 19:49
Состоявшийся вчера митинг в Арцахе дал старт новому этапу общенациональной борьбы, считает бывший премьер-министр Армении Хосров Арутюнян.
«Дан старт новому этапу общенациональной борьбы.
Важность митинга 25 декабря в Степанакерте, кроме проявления несгибаемой воли арцахцев противостоять провокациям врага, состоит в том, что арцахец провозгласил во всеуслышание о национальном обете оставаться верным своему заветному обещанию и нерушимому обязательству быть хозяином государственности и освобождения Арцаха.
В данном контексте это заявление безусловно было историческим.
Более того, этим заявлением арцахских армян дан старт новому этапу освободительной борьбы.
Эта борьба начинается в несравнимо сложной и неблагоприятной для армянства геополитической ситуации и условиях безопасности.
Эта реальность требует объединения возможностей всех частей армянского народа, и что важнее, координации действий для обеспечения эффективного использования этих возможностей.
Для реализации последнего необходимо подумать о формировании общенационального координирующего центра или органа.
На мой взгляд, основой для такого органа может стать Всеармянский Фонд, с определенным изменением состава исполнительного органа.
Велением является также безотлагательная и массовая поддержка и присоединение народа Армении и Диаспоры к Национальному Обету освобождения Арцаха, с таким же мощным и сплоченным участием.
Реакция поддержки армян Арцаха должна быть также фактическим проявлением готовности консолидировано (без разделительных линий) противостоять угрозам силой национального единства.
Каждый армянин должен осознать, что
- Арцах – святыня армянства и посещение Арцаха должно восприниматься каждым армянином как паломничество,
- жить в Арцахе в этих сложнейших условиях – историческая миссия.
Каждый проживающий в Арцахе должен осознать, что, живя и созидая в Арцахе, он осуществляет свою историческую миссию обеспечения существования всего армянства в будущем», - написал на своей странице в Хосров Арутюнян.