Արցախում արժանապատվության հանրահավաք էր՝ իր մասշտաբով, Հայաստանում՝ անհատական աջակցություն. Վահե Հովհաննիսյան
26/12/2022 11:53
«Ադրբեջանական մամուլի երեկվա երկու հիմնական թեմաներն էին
1. «Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունն ամբողջովին անտեսել է Ստեփանակերտի հանրահավաքը»
2.ՀՀ վարչապետի տիկինը հայտարարել է, թե Արցախում ստիպում են երեխաներին մասնակցել ակցիաների` «բացեք Լաչինի միջանցքը» պաստառներով։
Հայկական կողմում
Արցախում արժանապատվության հանրահավաք էր՝ իր մասշտաբով,  լիդերությամբ, բովանդակությամբ՝ բավական  ծանրակշիռ։
Հայաստանում՝ անհատական աջակցություն, մտահոգ գործիչների պոռթկում և արդեն սովորական դարձած` ինստիտուցիոնալ ընդդիմության լռություն, բացակայություն։
Վստահ եմ` բոլորս անընդհատ քննարկում ենք նույն հարցը. ի՞նչ անել, ինչպե՞ս փոխել մթնոլորտը երկրում։
Պետք է սկսել գործել, թեկուզ՝ փոքր քայլերով, բայց գործել։ Առաջարկում եմ.
Մեծ խումբ քաղաքական, հանրային դեմքերի՝ հայտարարել Հ1-ի եթերի բոյկոտման մասին։ Բոլորս էլ տեսնում ենք, որ այդ եթերը կոնկրետ շահ է սպասարկում, ակնհայտ հակապետական գիծ՝ իր մշտական  հյուրերով (խոսքը վերաբերում է բացառապես քաղաքական և լրատվական բլոկին)։ Իսկ նրա եթերում մեկումեջ հայտնվում են միայն «ընտրյալ ընդդիմադիրները»` փչացվելու և այլ նպատակներով։ Պետք է հանդես գալ միասնական որոշմամբ, հայտարարել հանրայինի բոյկոտի մասին՝ «Հ1 չենք գնում, Հ1 չենք նայում»։ Սա ուղերձ կլինի հասարակությանը, որ իշխանության դիմաց  «լռություն-բացակայություն» չէ, և սա նաև ուղիղ աջակցություն կլինի Արցախի մեր հայրենակիցներին. Արցախն ամեն րոպե մեր մտքում է, մեր կյանքերը նույնն են, և Արցախն անտեսողը մերժվում է։
Հաջորդ քայլով՝ ժամանակն է անհատական էմոցիոնալ և պրագմատիկ մտահոգությունը վերածել քաղաքական պրոցեսի։ Բոլոր մտածող և մտահոգ մարդիկ թիմակիցներ են, անկախ՝ բոլոր տարբերություններից։ Ուրեմն պետք է ստեղծել այդ թիմը։ Քանի դեռ իշխանության դիմաց գրագետ-հաշվարկված և հասարակության հետ բաց խոսող քաղաքական պրոցես չկա, աղետները անխուսափելի են»։

Ваге Ованнисян: Пришла пора трансформировать личную эмоциональную и прагматичную обеспокоенность в политический процесс
26/12/2022 13:40
Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян пишет:
«Азербайджанские СМИ вчера муссировали две основные темы:
1. ″Общественное телевидение Армении полностью проигнорировало митинг в Степанакерте″.
2. Супруга премьер-министра Армении заявила, что в Арцахе детей заставляют участвовать в акциях с плакатами ″Откройте Лачинский коридор″.
С армянской стороны:
в Арцахе – митинг достоинства, довольно весомый по своему масштабу, лидерству и содержанию,
в Армении – индивидуальная поддержка, порыв обеспокоенных деятелей и уже ставшее обычным молчание, отсутствие институциональной оппозиции.
Уверен, что все мы постоянно обсуждаем один и тот же вопрос: что делать, как изменить атмосферу в стране?
Нужно начать действовать, хотя бы маленькими шагами, но действовать. Предлагаю:
Большой группе политических, общественных деятелей объявить бойкот эфиру Общественного телевидения Армении. Мы все видим, что эфир H1 обслуживает конкретный интерес, явно антигосударственный курс – со своими постоянными гостями (речь касается исключительно политического и информационного блока). В эфире ОТА время от времени появляются только «избранные оппозиционеры» – для их дискредитации и в других целях. Нужно выступить с единым решением, объявить о бойкоте ОТА: «Не выступаем на H1, не смотрим H1». Это будет месседжем обществу, что молчания-отсутствия против властей нет, а также прямой поддержкой нашим соотечественникам в Арцахе. Арцах в наших мыслях каждую минуту, мы – идентичны с Арцахом и игнорирующие Арцах отвергаются.
Следующий шаг: пришло время трансформировать личную эмоциональную и прагматичную обеспокоенность в политический процесс. Все думающие и обеспокоенные люди – члены одной команды, независимо от всех различий. Значит, нужно создать такую команду. Пока властям не противостоит грамотный-обдуманный и открыто говорящий с обществом политический процесс, катастрофы неизбежны».