Միջազգային առաջատար մի շարք լրատվամիջոցներ արձագանքել են Ստեփանակերտում կայացած հանրահավաքին
Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում դեկտեմբերի 25-ին տեղի ունեցած համաժողովրդական հանրահավաքը հայտնվել է միջազգային մի շարք առաջատար լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում:
Հանրահավաքի մասին գրել է Agence France Presse (AFP) գործակալության թղթակիցը: Հոդվածը տարածել են France 24, Digital Journal, Channel News Asia, RFI լրատվամիջոցները:
Հոդվածի հեղինակը հակիրճ ներկայացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի՝ 2 շաբաթ շարունակվող արգելափակումը:
Հոդվածի հեղինակը, վկայակոչելով ՀՀ կառավարությանը՝ նշում է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումից հետո Լեռնային Ղարաբաղում առաջացել է սննդի, դեղորայքի և վառելիքի պակաս:
AFP-ի թղթակիցը զրուցել է Ստեփանակերտի 70-ամյա բնակչուհի Դոնարա Գաբրիելյանի հետ, ով շեշտել է, որ Լաչինի միջանցքով Արցախը կապվում է ոչ միայն Հայաստանի հետ:
«Սա միակ ճանապարհն է, որ կապում է Արցախը մնացած աշխարհի հետ, ոչ միայն Հայաստանի, քանի որ մենք աշխարհի հետ կապվում ենք Հայաստանի միջոցով», - ասել է Դոնարա Գաբրիելյանը:
Ստեփանակերտում երեկ տեղի ունեցած հանրահավաքին է անդրադարձել նաև ТАСС լրատվական գործակալությունը: Լրատվամիջոցը նույնպես ներկայացրել է վերջին երկու շաբաթներին Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և երկու կողմերի հայտարարություններն այդ առնչությամբ:

Митинг в Степанакерте оказался в центре внимания ряда ведущих мировых СМИ
Общенародный митинг, состоявшийся 25 декабря на площади Возрождения столицы Республики Арцах Степанакерта, оказался в центре внимания ряда ведущих международных средств массовой информации.
О митинге писал корреспондент агентства Agence France Presse (AFP). Статью распространили такие средства массовой информации как France 24, Digital Journal, Channel News Asia, RFI.
Автор статьи кратко представляет ситуацию между Арменией и Азербайджаном, а также продолжающуюся уже две недели блокаду народа Арцаха.
Автор статьи, ссылаясь на правительство Армении, отмечает, что после блокирования Лачинского коридора в Нагорном Карабахе возникла нехватка продовольствия, лекарств и топлива.
Корреспондент AFP побеседовал с 70-летней жительницей Степанакерта Донарой Габриелян, которая отметила, что Лачинский коридор обеспечивает связь Арцаха не только с Арменией.
«Это единственная дорога, которая соединяет Арцах не только с Арменией с остальным миром, а не только с Арменией, потому что мы соединяемся с миром через Армению мы», - сказала Донара Габриелян.
Информационное агентство ТАСС также освещало состоявшийся накануне митинг в Степанакерте. СМИ также представило блокировку Лачинского коридора в последние две недели и заявления обеих сторон по этому поводу.