Լաչինի միջանցքը շրջափակած անհասկանալի «էկոակտիվիստները». Ֆիգարո
Ֆրանսիական հեղինակավոր  Le Figaro պարբերականը ծավալուն անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից Արցախի  շրջափակմանն ու դրա պատճառներին: Հեղինակ  Էլիզաբեթ Փիրսոնը զրուցել է նաև Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի հետ:
«Ավտորիտար երկրում, որտեղ խոսքի ազատությունը ճնշված է, բնապահպան ակտիվիստների մասին խոսելը զավեշտ է: Վերջին տասը տարիների ընթացքում Ադրբեջանում բացարձակապես բնապահպանական ցույցեր չեն եղել։ Ինչո՞ւ հանկարծ նրանք արթնացան», - Le Figaro-ի հետ զրույցում նշել է Արցախի պետնախարարը:
Ստորև թարգմանաբար ներկայացվում է հոդվածն ամբողջությամբ:
«Մոտ հարյուր ակտիվիստներ տեղակայվել են Լաչինի միջանցքում՝ պնդելով, որ դեմ են հանդես գալիս Լեռնային Ղարաբաղում հանքի շահագործմանը:
Մոտ հարյուր ադրբեջանցի քաղաքացիական անձինք ոսկու հանքի շահագործմանը դեմ հանդես գալու պատրվակով արգելում են բոլոր տեսակի փոխադրամիջոցների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Բացահայտելով Ադրբեջանի իշխող ռեժիմին սատարող բազմաթիվ մարդկանց՝ հայերը մատնանշում են Բաքվի խորամանկությունը:
Շրջափակման վայրում՝ Շուշիի մերձակայքում, նկարահանված տեսարանում ինչ-որ գրոտեսկային բան կա: Մուշտակի մեջ փաթաթված և բարձրախոսով զինված ադրբեջանցի մի կին չարախոսում է Լեռնային Ղարաբաղում շահագործվող և շրջակա միջավայրին վնաս հասցնող հանքի թեմայով: Ձեռքում նա թափահարում է «խաղաղության աղավնին», որը կնոջ ձեռքի ճնշման տակ յուրաքանչյուր ցնցումից ճոճում է գլուխը: Թռչնին օդ նետելու պահին աղավնին անշարժ վայր է ընկնում գետնին:
Տեսարանը ծիծաղելի կլիներ, եթե չվկայեր հնարավոր հումանիտար ճգնաժամի մասին, ինչը դրսևորվում է դեկտեմբերի 12-ից Արցախի տարածքում 120 հազար հայերի մեկուսացմամբ։ Որքա՞ն կտևի շրջափակումը: Արցախում ոսկու հանքի շահագործմանը դեմ հանդես գալու պատրվակով՝ «ակտիվիստները» վրաններ են տեղադրել և ճանապարհի լայնությամբ մի իրական գյուղ են հիմնել։ Օրվա ընթացքում նրանց են միանում հարյուրավոր այլ քաղաքացիական անձինք, նրանք այնտեղ հեռարձակել են ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության խաղերը, ինչպես նաև կազմակերպում են տոնական խնջույքներ՝ ռուս խաղաղապահ զինվորականների հայացքի ներքո: 2020 թվականից ի վեր ստանձնելով հայկական անկլավը Երևանին կապող այս նեղ միջանցքի պահպանությունը՝ ռուս խաղաղապահ ուժերն անզոր են գտնվում՝ ճանապարհը բացելու հարցում։
Իշխանություններին հարող մարդիկ
Սոցիալական ցանցերում մեծ ակտիվություն ցուցաբերող ակտիվիստներին դժվար չեղավ նույնականացնել: «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությունը, հիմնվելով սովորական բաց աղբյուրների վրա, նշել է, որ այդ մարդկանց մոտ նախկինում շրջակա միջավայրի նկատմամբ հետաքրքրության որևէ հետք չի հայտնաբերվել։ Լրատվամիջոցը, ընդհակառակը, նշում է, թե ինչ ընդհանրություն կա բոլոր այս ակտիվիստների միջև՝ «աջակցություն նախագահական ընտանիքին և հպարտություն Ադրբեջանի ռազմական հաջողություններով»։
Ավելին, «Իրավունքի և արդարադատության Թաթոյան կենտրոն» հայկական վերլուծական խումբը զեկույցում մատնացույց է արել, որ դրանցից շատերը կապված են Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի հետ: Այդ հիմնադրամը կառավարական մարմին է, որը գլխավորում է Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան: Միջանցքն արգելափակողների թվում են նաև Երիտասարդների աջակցության միության անդամները՝ մի ՀԿ, որը 2020 թվականին Ադրբեջանի նախագահին հասցեագրել է նամակ՝ շնորհավորելով նրան Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում տարած հաղթանակի կապակցությամբ:
«Գորշ գայլերի» նշանը
Իրենց հերթին, ադրբեջանական լրատվամիջոցներն այդ մարդկանց ներկայացնում են որպես խիզախ ակտիվիստների: «Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունը ցույց է տվել իր ուժը, իր մշակույթը և իր հասունությունը: Եվ իր միասնականությունը»,-ուրախությամբ նշում է, օրինակ՝ Day.Az լրատվական կայքը՝ արգելափակման գործողությունը լուսաբանելու նպատակով միջանցքում տեղակայված բազմաթիվ լրատվամիջոցներից մեկը: «Երկրի հասարակական կազմակերպություններին, հանրային ակտիվիստներին, կամավորներին, լրագրողներին համախմբել է ազգային շահերի իրացման միևնույն մղումը»։
Միջանցքը շրջափակածների առաջին շարքերում Day.Az-ը չի վարանում հիշատակել ոմն Թելման Քասիմովին: Արժանանալով լրատվամիջոցների մեծ ուշադրությանը՝ այս մարդը 2020 թվականին իր ֆեյսբուքյան էջում ներկայացել է զինվորական համազգեստով, որի վրա առկա էր հետևյալ մակագրությունը. «Կեցցե՛ Ադրբեջանը: Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին»։ Շարունակելով թերթել իր էջը՝ մենք կարող ենք նկատել, թե ինչպես է նա հպարտ կեցվածքով լուսանկարված Ռամիլ Սաֆարովի կողքին, ով Ադրբեջանում հերոս էր հռչակվել 2004 թվականին՝ ՆԱՏՕ-ի ուսումնական դասընթացի ժամանակ հայ սպային կացնահարելու համար:
Իր ֆեյսբուքյան էջի հրապարակումներից մեկում նույն Թելման Քասիմովը ցուցադրում է Թուրքիայում էթնիկ փոքրամասնությունների խմբերի, մասնավորապես՝ հայերի դեմ բազմաթիվ բռնությունների պատասխանատվությունը ստանձնած «Գորշ գայլեր» թուրքական ազգայնական, աջ ծայրահեղական խմբավորման տարբերանշանը: Խմբավորման խորհրդանշանը՝ դեպի երկինք ուղղված երկու մատները և մյուս երեք մատներից կազմված դունչը, բազմիցս աչքի է զարնում միջանցքի շրջափակման լուսանկարներում։
Ոսկու ռազմավարական հանքավայրը
«Ավտորիտար երկրում, որտեղ խոսքի ազատությունը ճնշված է, բնապահպան ակտիվիստների մասին խոսելը զավեշտ է»,- Le Figaro-ի հետ զրույցում նշում է Արցախի պետական նախարար, քաղաքացիական պաշտպանության ղեկավար Ռուբեն Վարդանյանը։ «Վերջին տասը տարիների ընթացքում Ադրբեջանում բացարձակապես բնապահպանական ցույցեր չեն եղել։ Ինչո՞ւ հանկարծ նրանք արթնացան»,- հարցադրում է անում պետնախարարը՝ նշելով, որ ինքը պատրաստ է ցանկացած պահի ընդունել միջազգային հետաքննող հանձնաժողովին՝ ապացուցելու, որ հանքարդյունաբերության իրականացման համար անհրաժեշտ բոլոր բնապահպանական պայմանները պահպանվում են։
Ոսկու հանքը, որին վերաբերում է խոսքը, Կաշենի հանքավայրն է, որը գտնվում է 2020 թվականի հրադադարի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը թողնված տարածքի մի մասում։
«Ոսկու այս հանքը օվկիանոսում ջրի մի կաթիլ է, չնչին բան է Ադրբեջանի համար, որն արդեն իսկ հարուստ է գազով և նավթով։ Բայց Արցախի համար դա մեզ մնացած սուղ տնտեսական ռեսուրսներից մեկն է», - նշում է Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար Հանրապետության ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։ «Եթե Բաքուն վերահսկողության տակ վերցնի այն, դա նշանակում է՝ 1800 աշխատակիցների և նույնքան ընտանիքների զրկել եկամտի աղբյուրներից։ Դա մեր տարածքը տնտեսապես շնչահեղձ անելու լրացուցիչ միջոց է»։
ՍիվիլՆեթը, որը հայկական անկախ լրատվական գործակալություն է, բացահայտել է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը վերջերս վաճառել է Կաշենի հանքավայրի շահագործման արտոնագիրը բրիտանական մի ընկերության։ Արդյոք պե՞տք է կապ տեսնենք ակտիվիստների՝ հանքի շահագործումից հայերին զրկելու պահանջի հետ՝ իհարկե բնապահպանական նկատառումներով։
Ակտիվիստներն իրենց հերթին հայտնել են մինչև վերջ գնալու իրենց պատրաստակամության մասին։
«Ոչ ոք մտադիր չէ նահանջել։ Մեր ժողովուրդը պատրաստ է շարունակել բողոքի ակցիան այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի հասել իր նպատակին», - դեկտեմբերի 22-ին Day.Az-ին տված հարցազրույցում ասել է Թելման Քասիմովը։ «Ես չեմ պատրաստվում տևողության հետ կապված կանխատեսումներ անել։ Կարող եմ միայն հաստատել, որ չնայած ցրտին, Լաչինի ճանապարհին ցույցի դուրս եկած մարդկանց վճռականությունն անսասան է»»:

Непонятные «экоактивисты», заблокировавшие Лачинский коридор: Le Figaro
Авторитетное французское издание Le Figaro подробно рассказало о блокаде Арцаха со стороны Азербайджана и ее причинах. Колумнист издания Элизабет Пирсон побеседовала также с государственным министром Республики Арцах Рубеном Варданяном.
«В авторитарной стране, где подавляется свобода слова, говорить об активистах-экологах смешно. За последние десять лет в Азербайджане не было абсолютно никаких экологических демонстраций. С чего они вдруг проснулись?» - заявил госминистр Арцаха в беседе с Le Figaro.
Аппарат государственного министра Республики Арцах представил статью полностью.
«В Лачинском коридоре появилось около сотни активистов, утверждающих, что они против эксплуатации шахт в Нагорном Карабахе.
Под предлогом акции против эксплуатации золотодобывающих шахт около сотни азербайджанских мирных жителей запрещают въезд всех видов транспортных средств в Нагорный Карабах. Раскрыв истинную личность многих людей, поддерживающих правящий режим Азербайджана, армяне указывают на коварство Баку.
Есть что-то гротескное в сцене, снятой в районе блокады близ Шуши. Азербайджанка, закутанная в шубу и вооруженная громкоговорителем, плохо отзывается о шахтах в Нагорном Карабахе, наносящей ущерб окружающей среде. В руке он качает «голубя мира», который вертит головой при каждом встряхивании под напором женской руки. Когда птицу подбрасывают в воздух, голубь неподвижно падает на землю.
Сцена была бы забавной, если бы не свидетельствовала о возможном гуманитарном кризисе, который проявляется в блокаде 120 тысяч армян на территории Арцаха с 12 декабря. Сколько продлится блокада? Под предлогом противодействия эксплуатации золотого рудника в Арцахе «активисты» поставили палатки и устроили посреди дороги настоящую деревню.
В течение дня к ним присоединяются сотни других гражданских лиц, они транслировали там футбольные матчи Чемпионата мира, а также устраивали праздничные вечеринки под присмотром российских миротворцев. С 2020 года, взяв на себя охрану этого узкого коридора, соединяющего армянский анклав с Ереваном, российские миротворческие силы бессильны в вопросе открытия дороги.
Люди, примыкающие к власти
Выявить активистов, проявлявших большую активность в социальных сетях, не составило труда. Армянская служба радиостанции «Азатутюн», опираясь на обычные открытые источники, отметила, что эти люди ранее не интересовались окружающей средой. СМИ, наоборот, отмечают, что объединяет всех этих активистов: «поддержка президентской семьи и гордость за военные успехи Азербайджана».
Более того, армянская аналитическая группа «Центр права и справедливости Татоян» в своем отчете отмечает, что большинство из них связано с проектами, финансируемыми Фондом Гейдара Алиева. Фонд является государственным органом, возглавляемым первым вице-президентом и первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой. Среди тех, кто блокирует коридор, есть члены Союза поддержки молодежи, неправительственной организации, которая в 2020 году направила президенту Азербайджана письмо с поздравлениями в связи с победой в нагорно-карабахской войне.
Знак «Серых волков»
В свою очередь азербайджанские СМИ изображают этих людей смелыми активистами. «Гражданское общество Азербайджана показало свою силу, свою культуру и зрелость. И свое единство», - радостно отмечает, например, новостной сайт Day.Az, одно из многих СМИ, размещенных в коридоре для освещения операции по блокированию. «Неправительственные организации страны, общественные активисты, волонтеры и журналисты объединены единым стремлением к реализации национальных интересов».
Day.Az не стесняется упоминать в первых рядах блокировавших коридор некоего Тельмана Касымова. Получив большое внимание со стороны СМИ, в 2020 году этот мужчина появился на своей странице в Facebook в военной форме, на которой была следующая надпись: «Да здравствует Азербайджан! Карабах принадлежит Азербайджану». Продолжая листать его страницу, мы видим, как он с гордостью фотографируется рядом с Рамилем Сафаровым, который в 2004 году был объявлен героем Азербайджана за то, что на курсах обучения НАТО зарубил топором армянского офицера.
В одном из постов на своей странице в Facebook тот же Тельман Касымов демонстрирует логотип турецкой националистической правой экстремистской группировки «Серые волки», взявшей на себя ответственность за многочисленные акты насилия в отношении этнических меньшинств в Турции, в частности армян. Символ группы – два пальца, указывающих в небо, и морда, состоящая из трех других пальцев, неоднократно можно видеть на фотографиях блокады коридора.
Стратегический золотой рудник
«В авторитарной стране, где подавляется свобода слова, нелепо говорить об активистах-экологах», - заявил в беседе с Le Figaro государственный министр Арцаха, глава оперативного штаба Рубен Варданян. «За последние десять лет в Азербайджане не было абсолютно никаких экологических демонстраций. С чего они вдруг проснулись?» - спрашивает госминистр, отмечая, что готов в любой момент принять международную следственную комиссию, чтобы доказать, что все экологические условия, необходимые для реализации горнодобывающей промышленности, соблюдаются.
Речь идет о руднике Кашена, который находится на части территории, которая находится на территории Нагорно-Карабахской Республике в рамках режима прекращения огня 2020 года.
«Этот золотой прииск – капля в море, мелочь для Азербайджана, который и без того богат газом и нефтью. Но для Арцаха это один из тех скудных экономических ресурсов, которые у нас остались, - говорит представитель Нагорно-Карабахской Республики во Франции Ованес Геворкян. - Если Баку возьмет его под контроль, это означает лишение 1800 сотрудников и такого же количества семей источников их доходов. Это дополнительное средство экономического удушения нашей территории».
Независимое армянское информационное агентство CivilNet сообщило, что правительство Азербайджана недавно продало лицензию на добычу Кашена британской компании. Должны ли мы видеть связь с требованием активистов запретить армян эксплуатировать шахту, разумеется, по экологическим причинам?
Активисты, в свою очередь, выразили готовность идти до конца.
«Никто не собирается отступать. Наш народ готов продолжать протесты до тех пор, пока не добьются своей цели», - сказал Тельман Касымов в интервью Day.Az 22 декабря. -  Я не собираюсь делать прогнозы относительно продолжительности. Я могу только подтвердить, что, несмотря на холод, решимость людей, участвующих в демонстрации в Лачинском коридоре, непоколебима».