«Հրապարակ». Ինչու է կառավարությունը որոշել փոխել «Ռազմական դրության մասին» օրենքը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Կառավարությունը որոշել է փոխել «Ռազմական դրության մասին» օրենքը։ Ըստ նախագծի՝ ռազմական դրության ժամանակ ավելի խիստ սահմանափակումներ կլինեն, քան գործող օրենքով է։
Խոսքն ինտերնետ հասանելիության, էլեկտրոնային մամուլի, սոցցանցերի մասնակի կամ ամբողջական սահմանափակման մասին է։ Գործող օրենքով սահմանված է կարծիքի արտահայտման ազատության սահմանափակում, լրագրողների հավատարմագրման հատուկ կարգ, սակայն համացանցի մասին խոսք չկա։
Նոր նախագծով նախատեսվում է. «ՀՀ տարածքում ինտերնետային կայքերի, սոցցանցերի, ինտերնետային հավելվածների գործողության ժամանակավոր կասեցում (արգելափակում), ինչպես նաև ինտերնետ հասանելիության մասնակի կամ ամբողջական սահմանափակում։ Ինտերնետ հասանելիության սահմանափակման դեպքում պահպանվելու է, սակայն, «պետական կառավարման համակարգի և ՏԻՄ-երի, ռազմավարական նշանակության և պետական պահպանության ենթակա օբյեկտների և ենթակառուցվածքների, նաև առանձին կազմակերպությունների ինտերնետ հասանելիության ապահովումը»։
Այսինքն՝ հասարակությանը զրկում են համացանցից ու տեղեկատվությունից, իսկ իրենց համար՝ բացառություն անում։ Նախագիծը հանրային քննարկման կդրվի մինչև 2023 թ․ հունվարի 6-ը»։

«Грапарак»: Почему правительство решило изменить закон «О военном положении»?
Газета «Грапарак» пишет: «Правительство РА приняло решение внести изменения в закон «О военном положении». Согласно проекту, во время военного положения будут введены более жесткие ограничения, чем это предусмотрено по действующему закону. Речь идет о частичном или полном ограничении доступа к интернету, электронным СМИ, соцсетям.
Действующим законом установлено ограничение свободы выражения мнения, особый порядок аккредитации журналистов, но об интернете речи нет. Действующий закон определяет ограничение свободы выражения мнений, особый порядок аккредитации журналистов, однако об интернете речь не идет. Новый проект предусматривает:
«Временное приостановление (блокировка) интернет-сайтов, социальных сетей, интернет-приложений, а также частичное или полное ограничение доступа к интернету в Республике Армения. Однако в случае ограничения доступа к интернету будет сохранено «обеспечение доступа к интернету для системы государственного управления и органов местного самоуправления, объектов и инфраструктур, имеющих стратегическое значение и подлежащих охране государства, а также отдельных организаций». То есть, общество лишают интернета и информации, а для себя делают исключение. Проект будет вынесен на общественное обсуждение до 6 января 2023 года».