Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի մանդատով օժտելու համար անհրաժեշտ է Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնությունը. Պեսկով
29/12/2022 14:31
Կրեմլը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի մանդատով օժտելու, ինչպես նաև միջազգային ուժերի հնարավոր ներգրավման համար անհրաժեշտ է երկու հակամարտող կողմերի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնությունը։
Լրագրողների խնդրանքին՝ մեկնաբանելու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը, ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը պատասխանել է. «Միջազգային խաղաղապահները կարող են ներգրավվել, եթե լինի հակամարտության երկու կողմերի համաձայնությունը։ Եվ սա ոչ միայն Հայաստանն է, այլեւ Ադրբեջանը»։
Կրեմլի ներկայացուցիչը միաժամանակ նշել է. «Հայաստանը մեր ամենամոտ դաշնակիցներից է, Ադրբեջանը՝ մեր արժեքավոր գործընկերը։ Իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունը շարունակում է և շարունակելու է իր միջնորդական ջանքերը՝ կատարելով առաջին հերթին այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել եռակողմ հիմքով»։

Для придания российским миротворцам в Нагорном Карабахе мандата ООН нужно согласие Армении и Азербайджана - Песков
29/12/2022 14:29
В Кремле заявили, что для придания российским миротворцам, размещенным в Нагорном Карабахе, мандата ООН, а также возможного привлечения международных сил необходимо согласие обеих конфликтующих сторон - Армении и Азербайджана.
На просьбу журналистов прокомментировать предложение премьера Никола Пашиняна, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков ответил: «Международные миротворцы могут привлекаться, если на это есть согласие обеих сторон конфликта. И это не только Армения, но и Азербайджан».
Представитель Кремля отметил при этом: «Армения является одним из наших ближайших союзников, Азербайджан является нашим ценным и дорогим партнером. И Российская Федерация продолжает и будет продолжать свои посреднические усилия, выполняя в первую очередь те договоренности, которые были достигнуты на трехсторонней основе».