Միրզոյանը Սամանթա Փաուերին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ահագնացող հումանիտար իրավիճակը
06/01/2023 20:38
Հունվարի 6-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) կառավարիչ Սամանթա Փաուերի հեռախոսազրույցը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարն ԱՄՆ ՄԶԳ կառավարչին է ներկայացրել դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ահագնացող հումանիտար իրավիճակը: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղում 120 հազար արցախահայությանն էթնիկ զտմանը ենթարկելուն:
Ընդգծելով, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները` ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է միջազգային հանրության հստակ քայլերը` ուղղված Լաչինի միջանցքի բնականոն աշխատանքի վերականգնմանը և հումանիտար աղետի կանխարգելմանը:

Мирзоян представил Пауэр обострившуюся гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с администратором Агентства США по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Мирзоян представил Пауэр гуманитарную ситуацию, обострившуюся в результате блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Армению с Нагорным Карабахом. Он подчеркнул, что действия Азербайджана направлены на этническую чистку 120-тысячного армянского населения Нагорного Карабаха.
Мирзоян отметил, что Азербайджан грубо нарушает обязательства в рамках трехстороннего заявления глав Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, а также заявил о важности четких шагов международного сообщества, направленных на восстановление Лачинского коридора и предотвращение гуманитарной катастрофы.