Արայիկ Հարությունյանն Անվտանգության խորհրդի աշխատակազմին է ներկայացրել ԱՀ ԱԽ նոր քարտուղարին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը  հունվարի 10-ին ԱՀ նախագահին կից Անվտանգության  խորհրդի աշխատակազմին է ներկայացրել ԱՀ ԱԽ նոր քարտուղար Արարատ Մելքումյանին:
Արարատ Մելքումյանը Հանրապետության նախագահի հրամանագրով այդ պաշտոնում նշանակվել է  հունվարի 7-ին:
Երկրի ղեկավարն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել ԱԽ նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին, ով, հետպատերազմյան ծանր իրավիճակում ստանձնելով  այդ կարևորագույն աշխատանքի պատասխանատվությունը, պատվով է կատարել իրեն վերապահված լիազորությունները:  Նախագահը նշել է, որ այսուհետ ևս Վիտալի Բալասանյանը շարունակելու է ծառայությունը հայրենիքին:
Հանրապետության նախագահը նոր աշխատանքում հաջողություն է մաղթել նաև Արարատ Մելքումյանին՝ համոզմունք հայտնելով, որ նա բարձր պատասխանատվությամբ կկատարի իրեն վերապահված պարտականությունները:

Араик Арутюнян представил нового секретаря Совета безопасности сотрудникам аппарата структуры
10 января президент Республики Арцах Араик Арутюнян представил нового секретаря Совета безопасности Арарата Мелкумяна сотрудникам Аппарата СБ при Президенте.
Арарат Мелкумян был назначен на эту должность 7 января указом Президента республики.
В своем слове глава государства поблагодарил бывшего секретаря Совета безопасности Виталия Баласаняна, который в сложной послевоенной ситуации взял на себя ответственность за эту важную работу и с честью выполнил возложенные на него полномочия. Президент отметил, что Виталий Баласанян и впредь продолжит свою службу родине.
Президент Республики пожелал Арарату Мелкумяну успехов на новой должности, выразив уверенность, что он будет с высокой степенью ответственности выполнять возложенные на него функции.