Հաագայի դատարանը հունվարի 30-ին Լաչինի միջանցքի հարցով լսումներ կանցկացնի
Հունվարի 30-31-ին ՄԱԿ–ի միջազգային դատարանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դատավարության շրջանակում լսումներ կանցկացնի ապահովման միջոցների վերաբերյալ, ասվում է դատարանի հրապարակած մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանի հայցի ապահովման միջոցների վերաբերյալ լսումները կկայանան հունվարի 30-ին, իսկ Ադրբեջանի հայցի լսումները` հունվարի 31-ին։
Ավելի վաղ կողմերը դատարան էին դիմել` պահանջելով դատավարության ընթացքում լրացուցիչ ապահովման միջոցներ կիրառել։ Մասնավորապես, Հայաստանը պահանջում է պարտավորեցնել ադրբեջանական կողմին բացել Լաչինի միջանցքը և երկկողմանի ուղղությամբ ապահովել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժը։
Բաքուն Երևանից պահանջում է դադարեցնել ԼՂ–ում տարածքների ականապատման գործունեությունը և տեղեկություն տրամադրել ականների և այլ պայթուցիկ սարքերի տեղի, քանակի, տեսակի և բնութագրերի վերաբերյալ։

Суд ООН 30 января проведет слушания по вопросу блокады Лачинского коридора
Международный суд ООН проведет публичные слушания по встречным искам Армении и Азербайджана. Об этом говорится в сообщении суда в микроблоге в Twitter.
Слушания по иску Армении назначены на 30 января, во Дворце мира в Гааге, Азербайджана – на 31 января.
Армения подала иск против Азербайджана в Международный суд ООН в рамках производства  Комитета по ликвидации расовой дискриминации 29 декабря.
Армения обратилась в суд с просьбой обязать Азербайджан прекратить организацию и поддержку предполагаемых «демонстраций», которые заблокировали свободное передвижение в обоих направлениях через Лачинский коридор. Кроме того, Армения просила суд обязать Азербайджан обеспечить беспрепятственное свободное передвижение всех людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.