Արցախից հինգ հիվանդ այսօր տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախից հինգ հիվանդ այսօր տեղափոխվել է Հայաստան, այս մասին հաղորդում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից:
«Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից հինգ հիվանդներ՝ « Վիճակ երիկամի փոխպատվաստումից հետո, ձախակողմյան փոքր երիկամ, պարբերական հիվանդություն», «Հղիություն VII, 19-20 շաբաթ, պտղի մոտ 21, 18, 13 քրոմոսոմային տրիսոմիաների բարձր ռիսկ», «Ձախ կրծքագեղձի քաղցկեղ», «Ձախ թոքի քաղցկեղ», և «Վիճակ ականապայթյունային վիրավորումից հետո, հետվիրահատական անօֆթալմ, ինտեգրացված իմպլանտի ինֆեկցում, մերժում» ախտորոշումներով, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ հինգ հիվանդներն այսօր տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 11 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 24 հիվանդ», - նշվում է հաղորդագրությունում:

Из Арцаха в Армению перевезены 5 пациентов
Сегодня, 14 января, по причине блокирования Азербайджаном единственной связывающей Арцах с Арменией дороги, при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста в различные специализированные медицинские центры Республики Армения были перевезены 5 пациентов из ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР). Об этом сообщают из министерства здравоохранения Республики Арцах.
В связи с блокированием Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях министерства здравоохранения Арцаха по-прежнему приостановлены плановые операции.
В Детском медобъединении «Аревик» 12 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» 11 пациентов находятся в реанимационном отделении, 5 из них – в крайне тяжелом состоянии. Врачи прилагают все усилия для стабилизации их состояния.
По сей день при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 24 пациента.