«Արժեքավոր է՝ ճանաչելու մեր շատ մոտ անցյալը»․ Տեղի ունեցավ Կարեն Բեքարյանի «Ճոճանակ․ Արցախյան հակամարտություն՝ 30 տարվա աղմուկը և լռությունը, բանակցություններ և ոչ միայն» գրքի շնորհանդեսը
«Հայացք» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը նոր աշխատություն է հեղինակել՝ «Ճոճանակ․ Արցախյան հակամարտություն՝ 30 տարվա աղմուկը և լռությունը, բանակցություններ և ոչ միայն…»։ Գրքի շնորհանդեսն այսօր տեղի է ունեցել Երևանում։
Գիրքը բաղկացած է 7 գլխից, ընթերցողին հնարավորություն է տրված մանրամասն տեղեկանալ Արցախի շուրջ ծավալված բոլոր իրադարձություններին ու գործընթացներին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային ամբողջ ընթացքի մասին արժեքավոր տեղեկություններով զինվել։
Ունիկալ հրատարակությունում ընդգրկված են բոլոր իրադարձությունները՝ սկսած 1988-ից, մինչև 2022-ի նոյեմբեր։ Գիրքը հետաքրքրիր ոճով է շարադրված՝ այն զրույց է երկու սերունդների միջև՝ զրույց քաղաքագետներ Աննա Կարապետյանի և Կարեն Բեքարյանի միջև։
Գիրքը նաև յուրահատուկ ուսումնական ձեռնարկ է՝ հագեցած փաստարկներով, քաղաքագիտական մոտեցումներով ու վերլուծություններով։ Գրքի լույսընծայման գործում իր աջակցությունն է ցուցաբերել նաև «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը։
«Գիրքն արժեքավոր աշխատություն՝ է հասկանալու համար, թե մեր երկու պետությունները, մեր հասարակությունը, մեր ժողովուրդը Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման պրոցեսի ժամանակ ինչի միջով են անցել, ինչ մարտահրավերներ են կարողացել հաղթահարել և դրանցից որոնք են տակավին մնում ակտուալ։ Ի վերջո, ունեցանք այն ձեռնարկը, որի վրա հենվելով՝ կարող ենք ճանաչել մեր շատ մոտ անցյալը»,- շնորհանդեսի ժամանակ ասաց «Պրոֆիլ» հրատարակչության հիմնադիր, քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը՝ ներկայացնելով վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի հեղինակած աշխատությունը։
«Գրքի ստեղծման գաղափարից մինչև այն հրատարակելը շատ մեծ ճանապարհ ենք անցել, 2 տարուց ավելի։ Պրոֆեսիոնալ քաղաքագետի հարցազրույցը՝ նյութը տիրապետողի կողմից հարցերի հնչեցումը և պրոցեսը 30 տարուց ավելի դրսից ու ներսից պատկերացնող մարդու պատասխանները հնարավորություն են տվել իսկապես մատչելի զրույցի ձևով, առանց կաղապարների ընթերցողին հասու դարձնել հիմնական իմաստն ու ուղերձները, շատ դեպքերում՝ հարցերի, շատ դեպքերում՝ պատասխանների ձևով»,- նշեց Արմեն Մինասյանը։
Քաղաքագետն ընդգծեց՝ գրքի ոճն ու ձևաչափն ավելի մատչելի է դարձնում մատուցվող նյութը, ուստի արցախյան խնդրով հետաքրքրվածներին շատ օգտակար կլինի ծանոթանալ դրա բովանդակությանը:

В Ереване состоялась презентация книги Карена Бекаряна «Маятник. Арцахский конфликт: 30 лет шума и тишины, переговоров и не только...»
14/01/2023 19:00
Председатель совета Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд»), аналитик Карен Бекарян представил читателям новую книгу – «Маятник. Арцахский конфликт: 30 лет шума и тишины, переговоров и не только...». Презентация книги состоялась сегодня в Ереване.
В состоящей из 7 глав книге представлены подробности переговорных процессов по арцахскому вопросу в период с 1988 года по ноябрь 2022 года. Читателю предоставляется возможность подробно узнать обо всех событиях и процессах, имевших место вокруг Арцаха, вооружиться ценной информацией обо всем переговорном процессе урегулирования карабахского конфликта.
Книга изложена в интересном стиле: это беседа представителей двух поколений – политолога Анны Карапетян и аналитика Карена Бекаряна.
Книга также является уникальным учебным пособием, полным аргументов, политологических подходов и анализов. Изданию книги поддержку оказала и партия «Возрождающаяся Армения».
«Книга ценна для понимания того, через что прошли общество, население двух наших государств, хотя бы на дипломатическом фронте, в процессе урегулирования Арцахского вопроса, какие вызовы были преодолены, а какие до сих пор остаются актуальными. Наконец, мы получили пособие, опираясь на которое можем ознакомиться с нашим недалеким прошлым», – сказал учредитель издательства «Профиль», политолог Армен Минасян на презентации книги аналитика Карена Бекаряна.
Сообщив, что от идеи создания книги до ее издания прошло более 2 лет, он поблагодарил Карена Бекаряна, Анну Карапетян и председателя партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопяна, оказавшего содействие изданию.
Армен Минасян отметил, что формат книги делает представленный материал более доступным, и призвал интересующихся карабахской проблемой ознакомиться с ее содержанием.