Ռուբեն Վարդանյանը հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանն (Ruben Vardanyan ) այսօր հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը Ադրբեջանի կողմից խափանելու հետ կապված:
Քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում կենսական նշանակության օբյեկտների անխափան գործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Պետնախարարը ենթակառուցվածքային ոլորտների պատասխանատուներին հանձնարարել է միջոցառումներ ձեռնարկել այլընտրանքային եղանակներով նշված օբյեկտների գործունեությունը և բնակչության նվազագույն պահանջարկը ապահովելու համար:
Հունվարի 9-ից ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքից անջատվել էր նաև Հայաստանից դեպի Արցախ էներգասնուցումը: Ադրբեջանական կողմը հնարավորություն չի տալիս մասնագետներին մոտենալ և հասկանալ պատճառները՝ անհրաժեշտության դեպքում վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Ձմռան պայմաններում Արցախի 120 հազար բնակչությունը փաստացի զրկված է էներգամատակարարումից և արդեն նաև՝ գազամատակարարումից:
Հանրապետությունում ներկայումս  էներգամատակարարում իրականացվում է միայն ներքին՝ խիստ սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին:

Рубен Варданян созвал экстренное совещание в связи с прекращением поставок газа в Арцах со стороны Азербайджана
17/01/2023 15:04
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян сегодня созвал экстренное совещание в связи с тем, что со стороны Азербайджана прекращены поставки газа из Армении в Арцах.
Обсуждены вопросы, связанные с обеспечением бесперебойной работы объектов жизнедеятельности в создавшейся ситуации. Государственный министр поручил должностным лицам инфраструктурных отраслей принять меры для обеспечения работы указанных объектов и минимальных потребностей населения альтернативными способами .
Сообщаем, что с 9 января с находящейся под контролем Азербайджана территории была отключена также подача электроэнергии из Армении в Арцах. Азербайджанская сторона не даёт специалистам возможности приблизиться и разобраться в причинах, чтобы в случае необходимости провести аварийно-восстановительные работы. В условиях зимы 120-тысячное население Арцаха фактически лишено энергоснабжения, а теперь также и газоснабжения.
В настоящее время энергоснабжение в Республике осуществляется только внутри страны, за счет крайне ограниченных ресурсов.