2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմեր հանդիսացող Հայաստանին և Ռուսաստանին կոչ ենք անում հրատապ միջոցներ ձեռնարկել Արցախը ապաշրջափակելու և հումանիտար աղետը կանխելու համար
18/01/2023 18:02
Արցախի խորհրդարանի խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման և հումանիտար աղետի խորացման կապակցությամբ․
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը և 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտականությունները, դեկտեմբերի 12-ից սկսած բնապահպանական կեղծ պատրվակով խորացնում Է Արցախի շրջափակման քաղաքականությունը:
Շարունակվող լիակատար  շրջափակման և ձմռան պայմաններում էլեկտրաէներգիայի, համացանցի, իսկ 2023թ․ հունվարի 17-ից նաև գազի մատակարարման հերթական խափանումները Արցախի Հանրապետության ազգաբնակչությանը կանգնեցնում են հումանիտար աղետի եզրին։ Դրան գումարվել է նաև հունվարի 17-ի լույս 18-ի գիշերը խաղապահների ուղեկցությամբ Գորիսից Ստեփանակերտ վերադարձող 19 երեխաների նկատմամբ «էկոակտիվիստ»-ների ահաբեկչական գործողությունները, և այդ ամենը ադրբեջանական մամուլում ու սոցիալական ցանցերում տարածելը:
Արցախի Հանրապետության ազգաբնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից շարունակվող սողացող պատերազմը տեղի է ունենում աշխարհի՝ գրեթե լուռ համաձայնությամբ: Այն նպատակ ունի կոտրել արցախահայության կամքը և տասնյակ հազարավոր մարդկանց էթնիկ զտումների միջոցով բռնատեղահանել իրենց պատմական հայրենիքից։ Նմանօրինակ քայլերով Ադրբեջանը փորձում է նաև ձախողել տարածաշրջանում պատերազմի օջախների մարմանն ու հակամարտությունների կարգավորմանն ուղղված միջազգային կառույցների և տարբեր երկրների ջանքերը։
2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմեր հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետությանը և Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ ենք անում հրատապ միջոցներ ձեռնարկել Արցախը ապաշրջափակելու և հումանիտար աղետը կանխելու համար:
Հորդորում ենք միջազգային կառույցներին և ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին հայտարարություններից և կոչերից զատ գործնական քայլերով կանխել Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունները:
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած մարտահրավերները արժանապատվորեն հաղթահարելու նպատակով դիմում ենք համայն հայությանը՝ համապատասխան քայլեր ձեռնարկել սանձելու Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները և պաշտպանելու սեփական հողում ապրելու արցախահայության օրինական իրավունքը։

Фракции НС Арцаха: Призываем Армению и Россию принять срочные меры для предотвращения гуманитарной катастрофы
18/01/2023 18:08
Фракции Национального собрания Арцаха распространили заявление о блокаде Азербайджаном Арцаха и усугублении гуманитарного кризиса.
«Военно-политическое руководство Азербайджана, грубо нарушив нормы международного права и взятые на себя обязательства по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, начиная с 12 декабря под ложным экологическим предлогом углубляет политику блокады Арцаха.
В условиях продолжающейся полной блокады и зимы очередные перебои в подаче электроэнергии, интернета, а с 17 января 2023 года и газа ставят население Арцаха на грань гуманитарной катастрофы.
К этому добавились террористические действия “экоактивистов” в отношении 19 детей, возвращавшихся из Гориса в Степанакерт в сопровождении миротворцев в ночь с 17 на 18 января, и распространение всего этого в азербайджанской прессе и социальных сетях.
Продолжающаяся ползучая война властей Азербайджана против населения Республики Арцах происходит при почти молчаливом согласии всего мира. Она преследует цель сломить волю арцахских армян и депортировать десятки тысяч людей с их исторической Родины путем этнических чисток. Подобными шагами Азербайджан также пытается сорвать усилия международных структур и различных стран, направленные на тушение очагов войны и урегулирование конфликтов в регионе.
Призываем Республику Армения и Российскую Федерацию, являющиеся сторонами заявления от 9 ноября 2020 г., принять срочные меры для разблокировки Арцаха и предотвращения гуманитарной катастрофы.
Призываем международные структуры и государства-члены ООН предотвратить геноцидальные действия Азербайджана практическими шагами, помимо заявлений и призывов.
Для достойного преодоления вызовов, стоящих перед Республикой Арцах, мы обращаемся ко всем армянам с призывом предпринять соответствующие шаги для пресечения агрессивных действий Азербайджана и защиты законного права арцахских армян жить на своей земле».