Մակրոնը Արա Թորանյանի և Մուրադ Փափազյանի հետ քննարկել է Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը
24/01/2023 12:34
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում ընդունել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի համանախագահներ Արա Թորանյանին և Մուրադ Փափազյանին:
Էմանուել Մակրոնն ու հայ համայնքի ներկայացուցիչները քննարկել են 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող սպառնալիքներին։
Արա Թորանյանն ու Մուրադ Փափազյանը ողջունել են Ֆրանսիայի նախագահի կողմից իրենց ցուցաբերած ուշադրությունը և հույս հայտնել, որ Ֆրանսիան առավել կակտիվացնի դերակատարումը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության պաշտպանության գործում:

23 января президент Франции Эммануэль Макрон в Елисейском дворце принял сопредседателей Координационного совета французских армянских организаций Ара Тораняна и Мурада Папазяна.
Эммануэль Макрон и представители армянской общины обсудили ситуацию в Арцахе, создавшуюся в результате закрытия Лачинского коридора с 12 декабря 2022 года. Обсуждались и угрозы территориальной целостности Армении.
Ара Торанян и Мурад Папазян выразили признательность за внимание, проявленное к ним со стороны президента Франции, и надежду, что Франция усилит свою роль в деле защиты народа Нагорного Карабаха.