Հրապարակվել է ԱԷԿ-ի գործառնական պատրաստության ճանապարհային քարտեզը
«Նոր բլոկների օգնություն» ոլորտային աշխատանքային խումբը (NUA I-WG) հրապարակել է Գործառնական պատրաստության ճանապարհային քարտեզի նոր տարբերակը (Roadmap to Operational Readiness), որին կարելի է ծանոթանալ այստեղ: Ճանապարհային քարտեզը համապարփակ ուղեցույց է, որը կօգնի նոր միջուկային նախագծերին նախապատրաստվել ատոմակայանների անվտանգ և արդյունավետ շահագործմանը:
Այս աշխատանքային խումբը առևտրային ատոմային էներգետիկայի մարմին է, որը գործում է ԱԷԿ Շահագործող Կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ԱԷԿ ՇԿՀԱ) աջակցությամբ: Դրա կազմում են աշխարհի միջուկային էներգետիկ ընկերությունների ներկայացուիցիչներ՝ ԱԷԿ ՇԿՀԱ-ի, ՄԱԳԱՏԷ-ի և էլեկտրաէներգետիկայի գիտահետազոտական ​​ինստիտուտի (ԱՄՆ) փորձագիտական ​​աջակցությամբ:
Ճանապարհային քարտեզը՝ արդյունաբերության ինտեգրված ուղեցույցների, քաղված դասերի, հաջողված փորձի և ոլորտի ընտրված տեղեկատու նյութերի հավաքածու է: Այն մշակվել է NUA I-WG-ի անդամների հավաքական փորձի և գիտելիքների հիման վրա, որը միավորում է աշխարհի միջուկային գործող կազմակերպություններին և միջազգային միջկառավարական և արդյունաբերական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին: Ճանապարհային քարտեզի նյութերը կիրառելի են ռեակտորային կայանների բոլոր սերունդների և տեսակների համար:
«Սա NUA I-WG-ի աշխատանքի նշանակալի արդյունք է։ Ունենալով 18 երկրներում կառուցվող 53 էներգաբլոկ, ես վստահ եմ, որ ճանապարհային քարտեզը կդառնա տեղեկատու ԱԷԿ-ի նոր օպերատորների բոլոր ղեկավարների համար և կնպաստի ատոմակայանի կառուցումից շահագործման արդյունավետ անցմանը` ծախսերի զգալի խնայողությամբ», - մեկնաբանեց NUA I-WG նախագահ, «Ռոսէներգոատոմ Կոնցեռն» ԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ - բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Նիկիտա Կոնստանտինովը:
NUA I-WG-ի ճյուղային աշխատանքային խումբը շարունակում է աշխատել մի շարք կարևոր ուղեցույցների վրա, որոնք օգտակար կլինեն ատոմակայանների բոլոր օպերատորների համար ամբողջ աշխարհում: Ոլորտը հրավիրում է բոլոր ատոմային ընկերություններին, որոնք կառուցում են ատոմակայաններ, միանալու իր գործունեությանը։ NUA I-WG-ի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կարելի է ստանալ ՇԿՀԱ ԱԷԿ տարածաշրջանային կենտրոններից:

Отраслевая рабочая группа «Помощь новым блокам» (NUA I-WG) опубликовала новую редакцию Дорожной карты эксплуатационной готовности (Roadmap to Operational Readiness), с которой можно ознакомиться здесь. Дорожная карта – это всеобъемлющее руководство, которое поможет новым ядерным проектам подготовиться к безопасной и эффективной эксплуатации атомных станций.
Эта рабочая группа является органом коммерческой атомной энергетики, функционирующим при поддержке ВАО АЭС. В нее входят представители мировых ядерных энергокомпаний при экспертной поддержке ВАО АЭС, МАГАТЭ и Научно-исследовательского института электроэнергетики (США).
Дорожная карта представляет собой сборник интегрированных отраслевых руководств, извлеченных уроков, примеров успешного опыта и избранных отраслевых справочных материалов. Он разработан на основе коллективного опыта и знаний членов NUA I-WG, объединяющей мировые ядерные эксплуатирующие организации и представителей международных межправительственных и отраслевых организаций. Материалы дорожной карты применимы ко всем поколениям и типам реакторных установок.
«Это значительный результат работы NUA I-WG. Поскольку в стадии строительства находятся 53 энергоблока в 18 странах, я уверен, что дорожная карта станет настольной книгой для всех руководителей новых операторов АЭС и будет способствовать эффективному переходу от строительства АЭС к ее эксплуатации при существенной экономии затрат», – прокомментировал Никита Константинов, Председатель NUA I-WG, заместитель Генерального директора – директор по бизнес-развитию АО «Концерн Росэнергоатом».
Отраслевая рабочая группа NUA I-WG продолжает работу над целым рядом важнейших руководств, которые будут полезны всем мировым операторам АЭС. Отрасль приглашает все ядерные компании, которые строят АЭС, присоединиться к ее деятельности. Более подробную информацию о рабочей группе NUA I-WG можно получить в региональных центрах ВАО АЭС.