«Ժողովուրդ». Որոշումը կա, քաղաքական հայտարարությունը կա, բայց խնդիրը փաստացի չի լուծվել. Հայաստան-Թուրքիա օդային բեռնափոխադրումներ անել հնարավոր չէ
26/01/2023 10:33
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «2023 թ. հունվարի 1-ից Թուրքիայի ու Հայաստանի միջեւ հնարավոր է իրականացնել ուղիղ ավիաբեռնափոխադրումներ. սա Հայաստանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից մեկն էր:
Հունվարի 6-ին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն էլ հայտնել էր. «Թուրքական կողմն այսօր մեզ տեղեկացրել է, որ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացվել է: Ցանկանում ենք հիշեցնել, որ Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացումը 2022 թ. հուլիսի 1-ին հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածություններից մեկն էր»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմել էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն եւ հետաքրքրվել, թե այս արգելքի վերացումից հետո արդյոք դիմումներ եղել են օդային բեռնափոխադրումներ իրականացնելու համար:
Ի պատասխան՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնում են. «2023 թվականի հունվարի 1-ից՝ թուրքական կողմից Թուրքիա-Հայաստան եւ հակառակ ուղղությամբ օդային բեռնափոխադրումների արգելքի վերացումից հետո, Հայաստան-Թուրքիա եւ հակառակ ուղղությամբ դեռեւս օդային ճանապարհով բեռնափոխադրումներ չեն իրականացվում: Դեռեւս մաքսային եւ այլ ընթացակարգերի համաձայնեցում պետք է տեղի ունենա, որպեսզի հնարավոր լինի իրականացնել այդ թռիչքները»:
Այսինքն՝ որոշումը կա, քաղաքական հայտարարությունը կա, բայց խնդիրը փաստացի չի լուծվել. փոխադրում անել հնարավոր չէ»։

Газета «Жоховурд» пишет: «С 1 января 2023 года между Турцией и Арменией можно осуществлять прямые авиаперевозки грузов – это одна из договоренностей, достигнутых между специальными представителями Армении и Турции.
6 января же пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян сообщил: «Турецкая сторона сегодня проинформировала нас о снятии запрета на прямые авиаперевозки грузов. Напоминаем, что осуществление прямых авиагрузоперевозок  Армения-Турция – одна из договоренностей, достигнутых на встрече спецпредставителей 1 июля».
Газета «Жоховурд» обратилась в министерство экономики и поинтересовалась: после снятия данного запрета поступали ли заявки на осуществление грузоперевозок.
В ответ из Минэкономики сообщают: с 1 января 2023 года, после снятия запрета турецкой стороной на прямые авиаперевозки грузов Турция-Армения и в обратном направлении, грузоперевозки воздушным путем между Арменией и Турцией не осуществляются. Пока необходимо согласовать таможенные и другие процедуры, чтобы иметь возможность выполнять эти рейсы.
Получается, что решение есть, политическое заявление есть, но проблема пока не решилась: осуществление грузоперевозок невозможно».