ԱԱԾ-ն կոչ է անում խուսափել ոչ պաշտոնական կայքերում հրապարակվող կասկածելի ծրագրերում ներդրում կատարելու առաջարկներից
27/01/2023 11:08
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից համացանցում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ սոցիալական կայքերի էջերով տարածվում է գովազդային տեսահոլովակ, որ ՀՀ քաղաքացիները «գազի վաճառքով» զբաղվելու և «Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության «արժեթղթերում» ֆինանսական փոքր ներդրումներ կատարելու դիմաց, իբրև թե կարող են մեծ գումարներ աշխատել։
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ վերոնշյալ գործողություններից զատ, ՀՀ քաղաքացիները «Instagram» և «Facebook» սոցիալական կայքերի «Way to success» («Հաջողության ուղին») անվանումով էջում նկատելով «Գազպրոմ» ընկերության կողմից առաջարկվող բարձր աշխատավարձով աշխատանքի մասին տարածվող գովազդային հոլովակը, «շահավետ» առաջարկից օգտվելու համար տրամադրել են իրենց անձնական տվյալները, որից հետո վերջիններիս հետ «Whatsapp» հավելվածով կապ են հաստատել իբրև թե «Գազպրոմ»-ի աշխատակիցները՝ աշխատանքի մանրամասները քննարկելու նպատակով։
Դեռևս 2022 թվականի հունիսի 6-ին ՀՀ կենտրոնական բանկը հայտարարություն էր տարածել (տեղադրել հղումը), որում մասնավորապես նշել էր․ «Արժեթղթերի շուկայում մասնագիտացված մասնակցի կեղծված լիցենզիայի հիման վրա «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ անունից հանդես եկող որոշ անձինք հրապարակային առաջարկի միջոցով փորձում են Հայաստանի Հանրապետությունում հաճախորդներ ներգրավել, առաջարկելով՝ ներդրումային ծրագրեր։ Հաշվի առնելով, որ նշված կազմակերպությունը չլիցենզավորված գործունեություն է իրականացնում և չի գտնվում կենտրոնական բանկի վերահսկողության տիրույթում՝ հորդորում ենք զգոն լինել, չվստահել և չարձագանքել նման առաջարկների՝ զերծ մնալով նշված առաջարկի ներքո ցանկացած գործարար հարաբերություն հաստատելուց»։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում կատարված ուսումնասիրությունները, ցույց են տվել նաև, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի տարածած նախազգուշացնող հայտարարությունից հետո էլ, օգտատերերը շարունակում են տրամադրել իրենց անձնական տվյալները՝ հեռախոսահամար, էլեկտրոնային հասցե և բանկային հաշիվ։
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը քաղաքացիներին կոչ է անում խուսափել և զերծ մնալ միջազգային չափանիշների խարդախության սխեմային մասնակցություն ունենալու գայթակղությունից, ոչ պաշտոնական կայքերում հրապարակվող կասկածելի ծրագրերում ներդրում կատարելու առաջարկներից, ինչպես նաև չտրամադրել անձնական և բանկային հաշիվների վերաբերյալ տվյալներ՝ ֆինանսական կորուստներից խուսափելու նպատակով։

В результате исследования, проведенного Службой национальной безопасности Армении в Интернете, было установлено, что на страницах социальных сайтов распространяется рекламный ролик о том, что граждане РА могут получить крупные суммы денег в обмен на «продажу газа» и делая небольшие финансовые вложения в «ценные бумаги» компании «Газпром Армения».
Было установлено, что помимо вышеперечисленных действий, граждане РА заметили объявление о высокооплачиваемой работе, предлагаемой компанией «Газпром Армения», на странице «Путь к успеху» социальных сетей Instagram и Facebook. Они предоставили свои персональные данные, чтобы воспользоваться «выгодным» предложением, после чего с ними связались по приложению «WhatsApp» якобы сотрудники «Газпрома» для обсуждения деталей работы.
Еще 6 июня 2022 года Центральный банк РА выступил с заявлением, в котором особо отметил: «На основании поддельной лицензии специализированного участника рынка ценных бумаг некие лица, действующие от имени ЗАО «Газпром Армения», пытаются привлечь клиентов в Республике Армения, предлагая инвестиционные программы через публичную оферту. Учитывая, что указанная организация осуществляет нелицензированную деятельность и не находится под контролем Центрального банка, призываем вас проявлять бдительность, не доверять и не реагировать на такие предложения, воздерживаясь от установления каких-либо деловых отношений по упомянутому предложению».
Исследования, проведенные Службой национальной безопасности, также показали, что даже после предупреждения Центрального банка Армении пользователи продолжают предоставлять свои личные данные: номер телефона, адрес электронной почты и банковский счет.
Служба национальной безопасности РА призывает граждан воздерживаться от участия в мошеннических схемах международного уровня, предлагает не инвестировать в сомнительные программы, опубликованные на неофициальных сайтах, а также не предоставлять информацию о личных данных и банковских счетах во избежание финансовых потерь.