«Հրապարակ». ՄԻՊ-ի պաշտոնն արդեն 5 օր է՝ թափուր է, բայց ԱԺ խմբակցությունները չեն շտապում թեկնածուներ առաջադրել
27/01/2023 09:39
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ով կդառնա Հայաստանում վեցերորդ ՄԻՊ-ը՝ պարզ կդառնա եկող ամիս։ Չնայած կառավարությունում մի քանի օր է՝ շրջանառվում է իշխանության թեկնածուի անունը՝ ի դեմս սոցապփոխնախարար Տաթևիկ Ստեփանյանի, սակայն երեկ տեղեկացանք, որ փորձում են ֆորմալ պահպանել ձևը՝ իբրև թե ԱԺ ՔՊ խմբակցությունն է առաջադրելու թեկնածուին։ Եվ երեկ Հայկ Կոնջորյանը պատգամավորներին ասել է, որ խմբակցության նիստ է լինելու, որ որոշեն իրենց թեկնածուին, և յուրաքանչյուրին առաջարկել է թեկնածություն ներկայացնել։
ՄԻՊ-ի պաշտոնն արդեն 5 օր է՝ թափուր է, բայց ԱԺ խմբակցությունները չեն շտապում թեկնածուներ առաջադրել։ ՄԻՊ-ին առաջադրում են ԱԺ ուժերը, սակայն այս խորհրդարանում սեփական թեկնածուին օմբուդսմենի պաշտոնում ընտրելու հնարավորություն ունի միայն իշխանական «Քաղպայմանագիրը», որի ձայները բավարարում են միանձնյա ընտրության համար. այս դեպքում անհրաժեշտ է առնվազն 65 ձայն, իսկ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները միասին 35 պատգամավոր ունեն։ Թեկնածուին նախ պետք է հավանություն տան պատկան հանձնաժողովում, ապա հարցը կմտնի լիագումար նիստերի օրակարգ։ Պաշտպանի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարման դեպքում պաշտպանի ընտրություններն անցկացվում են պաշտոնը թափուր մնալուց հետո՝ 1 ամսվա ընթացքում: ԱԺ հերթական նիստը փետրվարի 7-ին է»։

Газета «Грапарак» пишет: «Кто станет шестым Защитником прав человека Армении, станет известно в следующем месяце. Несмотря на то, что в правительстве на протяжении нескольких дней муссируется имя кандидата от властей – в лице заместителя министра труда и социальных вопросов РА Татевик Степанян – однако, вчера мы узнали, что пытаются соблюдать формальности, якобы фракция ГД от НС выдвинет кандидата.
А вчера Айк Конджорян сказал депутатам, что состоится заседание фракции, чтобы выбрать своего кандидата, а также предложил каждому из них представить кандидатуру.
Должность Омбудсмена на протяжении 5 дней – вакантна, но фракции НС не спешат выдвигать кандидатов. Кандидатуру Омбудсмена выдвигают парламентские силы, но в этом парламенте только у правящей фракции “ГД” есть возможность выбрать кандидата на пост Омбудсмена, голосов которых достаточно для единоличного избрания: в этом случае необходимо всего 65 голосов, а у фракций “Армения” и “Честь имею” вместе всего 35 депутатов.
Кандидатуру, во-первых, должны одобрить в соответствующей комиссии, затем уже вопрос будет вынесен в повестку пленарных заседаний. В случае досрочного прекращения полномочий Защитника прав человека выборы Омбудсмена должны быть проведены в течение месяца после отставки. Очередное заседание НС назначено на 7 февраля».