Պարենի Համաշխարհային ծրագիրը կաջակցի ՀՀ կառավարությանը իրականացնել երկրի կարողությունների գնահատում
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Նաննա Սկաուի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման առանցքային թեման եղել է բնական աղետների, մարդածին և տեխնոլոգիական վտանգների, համավարակների, պատերազմների և այլ արտակարգ իրավիճակներում հստակ մեխանիզմներ և ընթացակարգեր ունենալու և պետական սոցիալական պաշտպանության համակարգն առավել արդյունավետ գործի դնելու անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով վերջին տարիներին Հայաստանի առաջ ծառացած խնդիրներին՝ Նաննա Սկաուն ներկայացրել է Պարենի Համաշխարհային ծրագիրը (ՊՀԾ), տարբեր երկրներում աղետակայունության հզորացման գործում ցուցաբերած աջակցությունը և գրանցած հաջողությունները։
Ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել ՀՀ կառավարությանը իրականացնել երկրի կարողությունների գնահատում և հզորացում արտակարգ իրավիճակներում սոցիալական պաշտպանության միջոցով արձագանքի տեսանկյունից, ինչպես նաև մշակել ու գործարկել ստանդարտ գործառնական ընթացակարգեր ու միջգերատեսչական համաձայնագրեր, որոնք կգործեն արտակարգ իրավիճակներում։
Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել երկարամյա համագործակցության համար՝ ընդգծելով ծրագրի աջակցության կարևորությունը հատկապետ կոռոնավիրուսային համաճարակից և պատերազմից հետո։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ծրագրի իրականացման փուլերը՝
• Իրազեկման և ներգրավման փուլ,
• Երկրի կարողությունների գնահատման փուլ,
• Երկրի կարողությունների հզորացման փուլ
• Տարված աշխատանքի գնահատման փուլ,
• Գիտելիքի կառավարման փուլ։
Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ ներկա իրավիճակում առավել նպատակահարմար է աշխատանքային խմբի ձևավորումը, որը կզբաղվի արտակարգ իրավիճակներում սոցիալական պաշտպանության մեխանիզմի և ընթացակարգի մշակմամբ, ինչպես նաև կիրականացնի փաստահավաք առաքելություն պետության ունեցած ռեսուրսների, անվտանգային խնդիրների և կարիքների գնահատման վերաբերյալ։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել քննարկումները և ձեռնամուխ լինել ծրագրի իրականացմանը։

Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Ваче Тертерян принял делегацию, возглавляемую исполняющей обязанности руководителя Армянского офиса Всемирной продовольственной программы ООН Нанной Скау.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение министерства, ключевой темой встречи была необходимость наличия четких механизмов и процедур на случаи стихийных бедствий, техногенных и технологических угроз, эпидемий, войн и других чрезвычайных ситуаций и более эффективного внедрения государственной системы социальной защиты.
Говоря о проблемах, с которыми столкнулась Армения в последние годы, Нанна Скау представила Всемирную продовольственную программу (ВПП), содействие в деле усиления устойчивости к стихийным бедствиям в разных странах и достигнутые успехи.
Целью программы является содействие правительству Армении в проведении оценки и усиления потенциала страны с точки зрения реагирования посредством социальной защиты в чрезвычайных ситуациях, а также разработке и внедрении стандартных операционных процедур и межведомственных соглашений, которые будут действовать в чрезвычайных ситуациях.
Замминистра поблагодарил за многолетнее сотрудничество, подчеркнув важность поддержки проекта, особенно после пандемии COVID-19 и войны.
В ходе встречи были обсуждены этапы реализации проекта:
Этап осознания и вовлечения;
Этап оценки потенциала страны;
Этап наращивания потенциала страны;
Этап оценки выполненной работы;
Этап управления знаниями.
Ваче Тертерян отметил, что в сложившейся ситуации целесообразнее сформировать рабочую группу, которая займется разработкой механизмов и порядка социальной защиты в чрезвычайных ситуациях, а также проведет ознакомительную миссию по оценке ресурсов государства, проблемы безопасности и потребностей.