«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հունվարի 26-ին արձագանքել էր հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդական նոր առաքելություն տեղակայելու որոշմանը՝ հայտարարելով, որ ԵՄ առաքելությունը կարող է աշխարհաքաղաքական առճակատման հանգեցնել:
Թեև հայ հասարակական և փորձագիտական շրջանակների կողմից այս հայտարարությունը բուռն արձագանք ստացավ և շատ քննարկվեց, բայց Հայաստանի բարձրագույն իշխանությունը չի շտապում արձագանքել Ռուսաստանի այս հայտարարությանը: «Ժողովուրդ» օրաթերթը հունվարի 27-ին գրավոր հարցմամբ դիմել էր Հայաստանի ԱԳՆ ռուսական կողմի այս հայտարարության հետ կապված որևէ արձագանք ստանալու համար: Մեր հարցմանը ՀՀ ԱԳՆ-ից տվել են խուսափողական պատասխան, որում ասվում է. «Ի պատասխան Ձեր հարցման՝ տեղեկացնում ենք, որ ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության վերաբերյալ հայկական կողմը արդեն իսկ հանրայնորեն իր դիրքորոշումը ներկայացրել է»:
Նշենք, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթն այս ընթացքում պարբերաբար կապ է հաստատել նաև ՔՊ-ական պատգամավորների հետ, սակայն նրանք կոչ էին անում սպասել ՀՀ ԱԳՆ-ի պաշտոնական արձագանքին: Եվ, ահա, օրեր անց միայն ՀՀ ԱԳՆ-ն նման կցկտուր արձագանք է տալիս, ընդ որում՝ եթե գրավոր հարցմամբ չդիմեինք, մեր ԱԳՆ-ն հավանաբար չէր էլ արձագանքի: Պարբերաբար բարձր ամբիոններից հակառուսական սուր հայտարարություններով հանդես եկող ՀՀ իշխանությունների այս լռությունն առնվազն տարօրինակ է և անհասկանալի»։

Газета «Жоховурд» пишет: «Министерство иностранных дел России 26 января отреагировало на решение о размещении новой наблюдательной миссии Евросоюза на армяно-азербайджанской границе, заявив, что миссия ЕС может привести к геополитической конфронтации.
Несмотря на то, что это заявление получило большой резонанс среди армянских общественных и экспертных кругов и много обсуждалось, высшее руководство Армении не спешит реагировать на это заявление российского внешнеполитического ведомства.
Газета «Жоховурд» 27 января обратилась с письменным запросом в МИД Армении для получения какого-либо комментария на заявление российского внешнеполитического ведомства.
На наш запрос МИД РА дал уклончивый ответ, в котором, в частности, говорится: «В ответ на Ваш запрос сообщаем, что армянская сторона уже публично представила свою позицию относительно мониторинговой миссии ЕС».
Отметим, что газета «Жоховурд» за это время периодически связывалась также с депутатами от правящей фракции «Гражданский договор», однако они призывали ждать официальной реакции МИД РА. И вот, только спустя несколько дней МИД РА дает такой обрывочный комментарий, да и то после письменного запроса газеты.
Это молчание периодически выступающих с высоких трибун с резкими антироссийскими заявлениями властей Армении, по меньшей мере, странно и непонятно».