Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը հանգեցնելու է տնտեսական բարձր աճի. Քերոբյան
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը վստահ է՝ եթե աշխարհաքաղաքական հանգամանքները հօգուտ Հայաստանի դասավորվեն, և Թուրքիայի հետ սահմանը բացվի, ապա Հայաստանի բոլոր տնտեսավարողները կզգան դրա դրական էֆեկտը:
Քերոբյանը նման տեսակետ հայտնել է «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից վերջերս Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացման արգելքը հանելու որոշմանը և Հայաստանի տնտեսության վրա դրա հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ հարցին:
«Մեր տեղեկություններով դեռևս կանոնավոր օդային բեռնափոխադրումներ տեղի չեն ունենում: Եվ, ճիշտն ասած, հաշվի առնելով երկրների իրար մոտ լինելը՝ հավանական է, որ չլինեն էլ, քանի որ տրանսպորտային կապը ցամաքով՝ Վրաստանի միջոցով, բավականին մատչելի է: Եվ օդային հաղորդակցությունն առաջին հայացքից այդքան էլ գրավիչ չէ», - ասել է Քերոբյանը:
Նախարարը, այնուամենայնիվ, չի բացառել, որ որոշակի ապրանքատեսակների համար այսպիսի կանոնավոր փոխադրումներ տեղի ունենան:
«Համենայնդեպս, օդային ուղևորափոխադրումների հետ մեկտեղ նաև բեռներ էլ են տեղափոխվում, որն ըստ էության, օդային բեռնափոխադրումների մի տարատեսակ է: Ուղղակի բեռնատար օդանավեր չկան դեռ, գուցեև չլինեն էլ: Մենք դրա համար առանձնապես շատ չենք անհանգստանում»,-ասել է նախարարը:
Իսկ ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի հետ սահմանի հնարավոր բացման ազդեցությանը տնտեսության վրա՝  Քերոբյանն ասել է. «Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը հանգեցնելու է տնտեսական բարձր աճի, քանի որ թուրքական շուկան, հաղորդակցությունների բացումը տալու է լայն հնարավորություն, հասանելիություն՝ թե հենց թուրքական շուկային, թե մերձավորարևելյան երկրներ ապրանքներ տեղափոխելու մասով: Այս ամբողջը, բնականաբար, պետք չէ լոկալ, փոքր պատկերով նայել: Սա մեծ պատկերի փոքր մաս է: Եվ, եթե աշխարհաքաղաքական հանգամանքները հօգուտ մեզ դասավորվեն, և մենք ի վերջո հասնենք այդ պահին, ապա վստահ եմ, որ Հայաստանի բոլոր տնտեսավարողները կզգան դրական էֆեկտը»:
Անդրադառնալով սահմանի բացման պայմաններում Հայաստանի արտադրողների համար հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ հարցին՝ նա նշել է, որ, բնականաբար, ռիսկեր էլ կլինեն, բայց Կառավարությունը լուրջ աշխատանք է կատարում: Որպես օրինակ նա նշել է մշակող արդյունաբերության և մի շարք այլ ոլորտների ընկերություններին աննախադեպ աջակցության մասին, որպեսզի ընկերությունները, օգտագործելով նաև տնտեսական բարձր աճի տված հնարավորությունները, կարողանան արդիականացնել իրենց բիզնեսը, թվայնացնել, սարքավորումները, պրոցեսները թարմացնել և դառնալ բարձր արտադրողական և մրցունակ ընկերություններ:
«Անցյալ տարվա տվյալներով՝ 56 մլրդ դրամի գործարք ենք ֆինանսավորել, որի արդյունքում 901 պայմանագիր է կնքվել՝ նոր սարքավորումների ձեռքբերման և բիզնեսներում օգտագործման համար», - ընդգծել է Քերոբյանը:

Министр экономики РА Ваан Керобян уверен, что если геополитические обстоятельства сложатся в пользу Армении и откроется граница с Турцией, то положительный эффект ощутят все предприниматели Армении. Такое мнение Керобян высказал в разговоре с «Арменпресс», коснувшись недавнего решения Турции снять запрет на прямые авиаперевозки грузов из Армении и вопроса о его возможном влиянии на экономику Армении.
«По нашей информации, регулярных авиаперевозок еще нет. И, по правде говоря, учитывая близкое расстояние между странами, скорее всего, и не будет, потому что транспортное сообщение по суше, по территории Грузии вполне доступно. И воздушное сообщение на первый взгляд не так уж и привлекательно», - заметил Керобян.
Однако министр не исключил регулярной перевозки для некоторых видов продукции.
«В любом случае, при пассажирских авиаперевозках перевозятся и грузы, что, по сути, является разновидностью грузовых авиаперевозок. Просто грузовых самолетов пока нет, может и не будет. Нас это особо не беспокоит», - сказал министр.
Что касается влияния возможного открытия границы с Турцией на экономику, Керобян сказал: «Открытие границы с Турцией приведет к высокому экономическому росту, потому что турецкий рынок, открытие коммуникаций дадут широкие возможности, выход как на турецкий рынок, так и в плане перевозки грузов в страны Ближнего Востока. Все это, конечно, не следует рассматривать локально, в виде малой картины. Это маленькая часть большой картины. И, если геополитические обстоятельства сложатся в нашу пользу и мы в конце концов придем к этому, я уверен, что положительный эффект ощутят все бизнесмены Армении».
Касаясь вопроса о возможных рисках для армянских производителей в условиях открытия границы, он отметил, что риски, конечно, будут, но правительство проводит серьезную работу. В качестве примера он привел беспрецедентное содействие компаниям обрабатывающей промышленности и ряду других отраслей, для того, чтобы компании, используя возможности, предоставляемые высоким экономическим ростом, могли модернизировать свой бизнес, оцифровывать, обновлять оборудование, процессы и становиться высокопроизводительными и конкурентоспособные компании. «По данным за прошлый год мы профинансировали сделки на 56 млрд драмов, в результате чего было заключено 901 контрактов на приобретение нового оборудования и его использования в бизнесах», - подчеркнул Керобян.