Գերմանիայի արտգործնախարարը կոչ է արել «վերացնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը»
Գերմանիան կարևոր է համարում Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեությունը, որը միակ ճանապարհն է, որը կապում է Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը։ Այս մասին այսօր Բեռլինում Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բուրբոքը։
«Կարևոր է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը հնարավորինս շուտ հանվի։ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը այստեղ պարտավորություններ ունեն։ Մարդասիրական հասանելիությունը բացարձակ առաջնահերթություն է», - ասել է նա։
«Մեզ պետք են քայլեր դեպի խաղաղություն», - ասել է նա՝ անդրադառնալով ամբողջ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։

Германия считает важным бесперебойное функционирование Лачинского коридора, по которому проходит единственная дорога, связывающая Армению и Нагорный Карабах. Об этом заявила глава МИД ФРГ Анналена Бербок во вторник в Берлине после встречи с армянским коллегой Араратом Мирзояном.
«Важно, чтобы в скором времени была снята блокада Лачинского коридора, - сказала она. - Азербайджан и Россия имеют тут обязательства».
По ее словам, «гуманитарный доступ имеет абсолютный приоритет».
«Нам нужны шаги в направлении к миру», - заявила она, касаясь ситуации вокруг Нагорного Карабаха в целом.
Одновременно с этим министр добавила, что гуманитарная ситуация там сложная и «за сутки решения не найти».