«Ժողովուրդ». Հայաստանում փոխնախարարների համար հարմար թեկնածուներ չկան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի պաշտոնում Վահան Կոստանյանի նշանակումը շատ քննարկվեց եւ քննադատվեց։ Այդպիսի նշանակման պատճառներից մեկը նաեւ կադրային սովն է, որ ունեն իշխանությունները, եւ դրա վառ ապացույցը նաեւ այն թափուր հաստիքներն են, որ առկա են նախարարություններում։
Այս անգամ «Ժողովուրդ» օրաթերթը կտեղեկացնի ՀՀ-ում առկա 13 նախարարություններից փոխնախարարների թափուր հաստիքների մասին։ Օրինակ՝ ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության հաստիքացուցակի՝ նախարարը պետք է ունենա նախարարի մեկ առաջին տեղակալ եւ երեք տեղակալ, սակայն ՀՀ առողջապահության նախարարության կայքի պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ Անահիտ Ավանեսյանն ունի միայն երկու տեղակալ։ Արդարադատության նախարարության պաշտոնական կայքի տվյալների համաձայն՝ նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը պետք է ունենա չորս տեղակալ, սակայն ունի միայն երեքը. համենայնդեպս, մյուս փոխնախարարի տվյալները բացակայում են։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ունի մեկ առաջին տեղակալ եւ երկու տեղակալ, այնինչ պետք է ունենա երեք տեղակալ։ Այսինքն՝ Հայաստանում փոխնախարարների համար հարմար թեկնածուներ չկան»։

Газета «Жоховурд» пишет: «Назначение Вагана Костаняна на должности заместителя главы МИД Армении широко обсуждалось и подвергалось критике. Одна из причин такого назначения – кадровый голод, который наблюдается у власти, и ярким примером этого являются вакантные должности, которые есть в министерствах.
На этот раз газета “Жоховурд” сообщит о вакантных должностях заместителей министров 13 министерств РА. Например, согласно перечню должностей в министерстве здравоохранения РА, у министра должен быть один первый замминистра и три замминистра, однако, согласно официальным данным министерства здравоохранения РА, у Анаит Аванесян всего два заместителя. Согласно данным министерства юстиции РА, у министра Григория Минасяна должно быть 4 заместителя, однако у него всего три: по крайней мере, данные других заместителей просто отсутствуют.
У министра высокотехнологичной промышленности Роберта Хачатряна один первый заместитель и два заместителя, между тем у него должно было быть три заместителя. Иными словами, в Армении нет кандидатов на должности замминистра».