Փետրվարի 7-ին աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ կանցլեր Օլաֆ Շոլցի արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խորհրդական Յենս Պլյոտների հետ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության ու փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարների շուրջ:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Ընդգծվել է հումանիտար խնդիրների հասցեագրման, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումն անհապաղ վերացնելու կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների միջև համագործակցությանը, ինչպես նաև՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի: Այս առումով նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանին մշտադիտարկման երկարաժամկետ առաքելության տեղակայման վերաբերյալ որոշումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ առաքելությունը կնպաստի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Берлине с советником канцлера Германии Олафа Шольца по внешней политике и политике безопасности Йенсом Плетнером.
Собеседники рассмотрели перспективы дальнейшего углубления политического диалога и взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и Германией.
Также был обсужден широкий круг вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности.
Была подчеркнута важность решения гуманитарных проблем, а также немедленного снятия блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества двух стран и на многосторонних площадках, а также вопросы, связанные с партнерством РА-ЕС. Министр Мирзоян высоко оценил решение ЕС о размещении долгосрочной мониторинговой миссии на международной границе между Арменией и Азербайджаном, выразив уверенность, что миссия будет способствовать установлению стабильности в регионе.