«Հրապարակ». Գագիկ Մելքոնյանին հետ է պահել Սեյրան Օհանյանի հետ երբեմնի մտերմությունը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սեյրան Օհանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու փակ-գաղտնի քվեարկությանը ՔՊ-ի 71 հոգանոց ֆրակցիայից չեն մասնակցել 3-ը։ Մնացած 68-ը մեկ մարդու պես կողմ են քվեարկել։ Առաջին և երկրորդ միջնորդություններին կողմ է քվեարկել 68, երրորդ՝ գաղտնի միջնորդությանը՝ 66 պատգամավոր: Բանն այն է, որ 2 պատգամավոր` Դավիթ Դանիելյանն ու Դավիթ Առուշանյանը, չունեն պետական գաղտնիք պարունակող նյութերին «դոստուպ», այդ պատճառով փակ նիստին ու քվեարկությանը չեն մասնակցել։ Դավիթ Դանիելյանի մասով ՔՊ-ից ասացին, որ նման թույլտվություն ստանալու օրերին բացակայել է երկրից, իսկ հետո ինչ-ինչ պատճառներով չի ստացել, իսկ գյումրեցի Դավիթ Առուշանյանը վերջերս է ստացել մանդատը և չի հասցրել անցնել այդ ընթացակարգով։
3 բացականերից Մարիամ Պողոսյանը գործուղման է, մյուս երկուսը` Գուրգեն Մելքոնյանն ու Վիգեն Խաչատրյանը, տեղեկացրել էին, թե հիվանդ են։ Սակայն ՔՊ-ում վստահ են, որ Գուրգեն-Գագիկ Մելքոնյանին հետ է պահել Սեյրան Օհանյանի հետ երբեմնի մտերմությունը։
Հիշեցնենք, որ Մելքոնյանը 2000-2008 թթ․ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալն է եղել՝ զինված ուժերի թիկունքի պետը։ Իսկ Օհանյանը 2007-ից՝ ՊՆ ԳՇ պետը, 2008-ից` նախարար»։

«Грапарак»: Кто из фракции «Гражданский договор» не участвовал в голосовании по лишению неприкосновенности Сейрана Оганяна?
09/02/2023 12:25
Газета «Грапарак» пишет: «В тайном голосовании по лишению Сейрана Оганяна неприкосновенности из состоящей из 71 депутата парламентской фракции правящей партии «Гражданский договор» не участвовали трое. Остальные 68, все как один, проголосовали «за».
Первое и второе ходатайства поддержали 68, третье – конфиденциальное ходатайство – 66 депутатов.
Дело в том, что 2 депутата – Давид Даниелян и Давид Арушанян – не имеют «доступа» к содержащим государственную тайну материалам, поэтому не участвовали в закрытом заседании и голосовании. Относительно Давида Даниеляна в «ГД» заявили, что в дни получения разрешения он отсутствовал в стране, а затем по каким-то причинам не получил его. А Давид Арушанян из Гюмри получил мандат недавно и не успел пройти соответствующую процедуру.
Из трех отсутствующих Мариам Погосян сейчас в командировке, а двое других – Гурген Мелконян и Виген Хачатрян – уведомили, будто больны. Однако в «ГД» уверены, что Гургена-Гагика Мелконяна удержала былая близость с Сейраном Оганяном.
Напомним, что в 2000-2008 гг. Мелконян был заместителем министра обороны РА – начальником тыла ВС. А Оганян с 2007 года – начальником Генштаба ВС, а с 2008 года – министром».