ԱՄՆ-ն պետք է վերջ դնի Արցախում արհեստականորեն ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին.  Աննա Էշու
ԱՄՆ-ն պետք է ուժեղացնի ջանքերը՝ վերջ դնելու արհեստականորեն ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, այս մասին հայտարարել է  ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի անդամ Աննա Էշուն։
«Արդեն երրորդ ամիսն է, ինչ շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դաժան շրջափակումը: Միացյալ Նահանգները պետք է ակտիվացնի ջանքերը՝ արհեստականորեն ստեղծված այս հումանիտար ճգնաժամին վերջ դնելու համար», - Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Էշուն։
Կոնգրեսականը նաև նշել է, որ հպարտ է լինել Արցախի շրջափակումը դատապարտող երկկուսակցական բանաձևի համահեղինակը, որը դատապարտում է անմարդկային շրջափակումը և կոչ է անում Բայդենի վարչակազմին պատասխանատվության ենթարկել Ալիևի ռեժիմին՝ պատժամիջոցներ կիրառելով Ադրբեջանի պաշտոնյաների վրա և դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին։

США должны положить конец искусственно созданному в Арцахе гуманитарному кризису - Конгрессмен
Соединенные Штаты должны интенсифицировать усилия по прекращению искусственно созданного в Арцахе гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Азербайджаном Лачинского коридора, заявила член Палаты представителей США Анна Эшу.
«Жестокая блокада Арцаха со стороны Азербайджана продолжается уже третий месяц, и США должны интенсифицировать свои усилия, чтобы положить конец этому искусственно созданному гуманитарному кризису», - написала Анна Эшу в своем микроблоге в Twitter.
Конгрессмен также отметила, что гордится тем, что является соавтором двухпартийной резолюции, осуждающей блокаду Арцаха, призывающей администрацию президента США Байдена привлечь к ответственности режим Алиева путем введения санкций против официальных лиц Азербайджана и прекращения военной помощи США Азербайджану.