Նիդերլանդները հաստատում է, որ ադրբեջանական շրջափակումը հանգեցնում է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի
14/02/2023 11:30
Նիդերլանդների արտգործնախարար Վոբկե Հոկստրան համաձայն է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը կհանգեցնի հումանիտար ճգնաժամի Լեռնային Ղարաբաղում։ Վոբկե Հոկստրան նման մտահոգություն է հայտնել՝ պատասխանելով պատգամավորներ Ագնես Մալդերի և Դոն Սեդերի հարցերին, որոնք վերաբերում էին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակմանը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Նիդերլանդներում հայկական կազմակերպությունների դաշնության տարածած հաղորդագրությունը:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ 2023 թ. փետրվարի 10-ի խորհրդարանին ուղղված իր նամակում ԱԳ նախարար Հոկստրան նշել է, որ Նիդերլանդները մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղին ԵՄ-ի միջոցով՝ ԿԽՄԿ-ի աջակցությամբ, քանի որ միայն ԿԽՄԿ-ն Լաչինի միջանցքով մուտք ունի Լեռնային Ղարաբաղ:
Նախարարը գրել է, որ Նիդերլանդները տարբեր բանակցությունների և հայտարարությունների ժամանակ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել կատարել եռակողմ համաձայնագրի դրույթները:
«2023 թ. հունվարի 19-ին ես հեռախոսով խոսել եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ: Իմ ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ես փոխանցել եմ հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ իմ մտահոգությունները և խնդրել ադրբեջանական կողմին ապահովել ազատ տեղաշարժը: Նույն օրը Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում վարչապետը նույն ուղերձն է հղել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին», - Վոբկե Հոկստրայի խոսքերն է մեջբերում Նիդերլանդներում հայկական կազմակերպությունների դաշնությունը։
Նախարարը հավելել է, որ Սեդերի և Մալդերի միջնորդության համաձայն՝ կաբինետը նաև դիտարկում է, թե եվրոպական մակարդակով հետագա ինչ տարբերակներ կան՝ համոզելու Ադրբեջանի իշխանություններին դադարեցնել շրջափակումը։

Нидерланды считают, что блокада Азербайджана создаст в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис
Министр иностранных дел Нидерландов Вопке Хукстра признает, что блокирование Лачинского коридора приведет к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе. Вопке Хукстра выразил это, отвечая на вопросы депутатов Агнес Мюлдер и Дона Седера относительно незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Об этом сообщает Федерация армянских организаций Нидерландов.
В сообщении говорится, что в письме, отправленном в Парламент 10 февраля  2023 г., министр иностранных дел Вопке Хукстра сообщал, что Нидерланды оказывают гуманитарную помощь Нагорному Карабаху посредством ЕС при содействии МККК, поскольку только МККК имеет доступ в Нагорный Карабах через Лачинский коридор.
Министр написал, что в ходе различных переговоров и посредством заявлений Нидерланды призывали власти Азербайджана выполнять положения трехстороннего заявления.
«19 января 2023 года я говорил по телефону с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Во время телефонного разговора с моим азербайджанским коллегой я выразил обеспокоенность гуманитарной ситуацией и попросил азербайджанскую сторону обеспечить свободное передвижение. В тот же день в рамках Всемирного экономического форума премьер-министр направил такое же послание президенту Азербайджана Алиеву», - передает слова Вопке Хекстра Федерация армянских организаций Нидерландов.
Министр добавил, что согласно посредничеству Агнес Мюлдер и Дона Седера, кабинет министров рассматривает, какие дальнейшие варианты воздействия возможны на европейском уровне, чтобы убедить власти Азербайджана снять блокаду.