Չինաստանը պատրաստ է միջազգային կազմակերպությունների հետ աջակցել Լաչինի միջանցքի հարցի լուծմանը. Դեսպան
16/02/2023 14:44
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 16-ին հանդիպել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յուն Ֆանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամ Բաբկեն Թունյանը:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ Չինաստանը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է եւ հավելել՝ երկու ժողովուրդների միջեւ պատմական բարեկամությունը եւ պետությունների միջեւ հարաբերությունները բազմակողմանի զարգանում են: Երկկողմ փոխգործակցության շրջանակում ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է միջխորհրդարանական համագործակցության դերն ու մասնավորապես բարեկամական խմբերի գործուն նշանակությունը:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը եւ դրա պատճառով առաջացած հումանիտար հետեւանքներին՝ ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրել է, որ նման քայլը հակասում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը, եւ դա պետք է հստակ ու հասցեական դատապարտվի միջազգային գործընկերների կողմից:
Դեսպանը կարեւորել է խնդրի կարգավորումը խաղաղ եւ դիվանագիտական ճանապարհով: Նա նշել է, որ պատրաստ են միջազգային կազմակերպությունների հետ աջակցել հարցի լուծմանը:
Որպես ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնակատար՝ Բաբկեն Թունյանն անդրադարձել է տնտեսական համագործակցությանը եւ խոսել չինական գործարար համայնքի կողմից Հայաստանում ներդրումներ կատարելու կարեւորության մասին: Պատգամավորը հիշեցրել է, որ այս տարի նախատեսվում է բարձր տնտեսական աճ եւ պետության կողմից կապիտալ ծրագրերի ակտիվացում: Բաբկեն Թունյանն անհրաժեշտ է համարել հետագա անելիքների հստակեցումը եւ առաջիկա գործողությունների նախնական ճանապարհային քարտեզ ունենալը:
Անդրադարձ է եղել խորհրդարանական մակարդակում բարեկամական խմբերի աշխատանքին, որը կնպաստի տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում ՉԺՀ դեսպանը կարեւորել է խորհրդարանական շփումների ակտիվացումը՝ հաշվի առնելով, որ Չինաստանում կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման հետ կապված սահմանափակումները մեղմացվել են:
Որպես ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար՝ Հակոբ Արշակյանը երկկողմ համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ առավելագույն ջանքեր գործադրելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Китай готов содействовать решению вопроса Лачинского коридора с международными организациями – посол
Вице-спикер Национального Собрания, руководитель группы дружбы Армения-Китай Акоп Аршакян 16 февраля встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР Юн Фаном. Во встрече принял участие член указанной группы дружбы Бабкен Тунян, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Акоп Аршакян подчеркнул, что Китай является одним из важных партнеров Армении, и добавив, что историческая дружба между двумя народами и отношения между государствами развиваются во многих направлениях. В рамках двустороннего сотрудничества вице-спикер парламента подчеркнул роль межпарламентского сотрудничества и, в частности, активное значение групп дружбы.
Касаясь блокады Лачинского коридора и вызванных ею гуманитарных последствий, вице-спикер НС напомнил, что подобный шаг противоречит выполнению обязательств, взятых на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г., и должен быть четко и адресно осужден международными партнерами.
Посол, подчеркнув важность решения проблемы мирным и дипломатическим путем, отметил, что они готовы содействовать решению вопроса с международными организациями.
Бабкен Тунян как и.о. председателя постоянной комиссии НС по экономическим вопросам коснулся экономического сотрудничества и отметил важность инвестиций китайского бизнес-сообщества в Армению. Он счел необходимым уточнить дальнейшие действия и иметь предварительную дорожную карту предстоящих дел. Депутат напомнил, что в этом году прогнозируются высокий экономический рост и активизация государством капитальных программ.
Затронута работа групп дружбы на парламентском уровне, которая будет способствовать развитию существующего сотрудничества в различных сферах.
Посол КНР в ходе встречи подчеркнул активизацию парламентских контактов вследствие смягчения ограничений в связи с профилактикой распространения коронавируса в стране.
Акоп Аршакян как руководитель группы дружбы Армения-Китай выразил готовность приложить максимум усилий для укрепления двустороннего сотрудничества.