Ժողովրդավարությունը Հայաստանում անշրջելի է. տրվեց ԵԽ-ի՝ ՀՀ-ի համար իրականացվող գործողությունների նոր ծրագրի մեկնարկը
16/02/2023 16:28
Եվրոպայի Խորհրդի՝ Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների ծրագրի հիմնական շահառուն Հայաստանի քաղաքացիներն են, ծրագրերն ուղղված են առաջնահերթ ոլորտների՝ օրինակ երեխաների և կանանց, այլ խոցելի խմբերի իրավունքներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը ԶՈՒ-ում, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատական բարեփոխումներին և այլն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Երևանում փետրվարի 16-ին կայացած միջոցառմամբ տրվեց Եվրոպայի Խորհրդի՝ Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2023-2026թ.թ. ծրագրի մեկնարկը:
Հայաստանի համար նոր գործողությունների ծրագրով նախանշվել են առաջիկա 4 տարիների հիմնական առաջնահերթությունները:
«Գործողությունների ծրագիրն առանցքային գործիք է ՀՀ կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգում՝ ուղղված եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ժողովրդավարական հաստատությունների հետագա զարգացմանը, անկախ դատական համակարգի կայացմանն ու հակակոռուպցիոն ինստիտուտների հզորացմանը»,-ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ով մասնակցում էր միջոցառմանը:
ԱԳ նախարարը գործողությունների նախորդ ծրագրերի վերաբերյալ շահագրգիռ կողմերի դրական արձագանքը համարեց  խոստումնալից, միևնույն ժամանակ՝ պարտավորեցնող, այս գործողությունների ծրագրի իրականացման համար ավելի բարձր նշաձող սահմանելու առումով: Այս առնչությամբ ԱԳ նախարարը վերահաստատեց Հայաստանի իշխանությունների անվերապահ հավատարմությունը Եվրոպայի խորհրդի սկզբունքներին ու արժեքներին, որոնք ամրագրված են նաև կառավարության գործողությունների ծրագրում:
«Կառավարության հանձնառությունն ու քաղաքական կամքի առկայությունը անկյունաքարային են բարեփոխումների համար: Միաժամանակ շատ կարևոր է համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ՝ կայուն հաջողություն ու շոշափելի արդյունքներ ունենալու համար»,-ասաց Միրզոյանը՝ այս առնչությամբ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի բարեկամներին ու գործընկերներին, որոնք միավորել են իրենց ջանքերը՝ կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգին աջակցելու համար:
Միրզոյանը շեշտեց՝ Հայաստանը բարձր է գնահատում իր ավանդական գործընկերների՝ ԵՄ-ի, Նորվեգիայի, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Միացյալ Թագավորության, Դանիայի, նաև Ավստրիայի, Գերմանիայի, Բելգիայի, Ռումինիայի և այլ երկրների, կազմակերպությունների կամավոր ներդրումները, որոնք լրացնում են Եվրոպայի խորհրդի ինստիտուցիոնալ կարողություններն ու փորձը:
«Գոհունակությամբ արձանագրում ենք, որ գործողությունների նախորդ ծրագրերի իրականացման դրական փորձը մեր գործընկերների մոտ ձևավորել է այն համոզմունքը, որ այս ծրագրերի հիմնական շահառուն ՀՀ քաղաքացիներն են, ծրագրեր՝ ուղղված այնպիսի առաջնահերթ ոլորտների, ինչպիսիք են սոցիալական արդարությունը, երեխաների և կանանց, այլ խոցելի խմբերի իրավունքները, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ԶՈՒ-ում, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, դատական բարեփոխումները, ապակենտրոնացումը և տեղական ինքնակառավարման խթանումը»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը հատուկ ընդգծեց ՀՀ իշխանությունների և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության բարձր մակարդակը՝ գործողությունների ծրագիրը կառավարության կարիքներին ու առաջնահերթություններին համապատասխանեցնելու հարցում ճկունության ցուցաբերումը:
Հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման, Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի, ՀՀ ինքնիշխան տարածքներ օկուպացնելու մասին՝ Միրզոյանը շեշտեց, որ, չնայած Հայաստանի և նրա ժողովրդավարության դեմ ուղղված այդ քայլերին և առկա սուր մարտահրավերներին, Հայաստանը հավատարիմ է մնում իր արժեքներին և Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցաբար շարունակում է ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը: «Ժողովրդավարությունը Հայաստանում այլևս անշրջելի է»,-եզրափակեց ԱԳ նախարարը:

Демократия в Армении необратима: дан старт новой программе действий СЕ для Армении
Основными бенефициарами плана действий Совета Европы для Армении являются граждане Армении, программы направлены на приоритетные области, такие как права детей и женщин, других уязвимых групп, защита прав человека в вооруженных силах, борьба против коррупции, судебные реформы и т.д.
Как сообщает «Арменпресс», на мероприятии, состоявшемся 16 февраля в Ереване, был дан запуск программы деятельности Совета Европы для Армении в 2023-2026 годах. .
Основные приоритеты на ближайшие 4 года обозначены в новом плане действий для Армении.
"План действий является ключевым инструментом в амбициозной программе реформ правительства РА, направленной на дальнейшее развитие демократических институтов в соответствии с европейскими стандартами, создание независимой судебной системы и усиление антикоррупционных институтов", - сказал министр ИД Армении Мирзоян.
Министр иностранных дел счел положительные отзывы заинтересованных сторон о предыдущих планах действий многообещающими, но обязывающими с точки зрения установления более высокой планки для реализации этого плана действий. В этой связи министр иностранных дел подтвердил безоговорочную лояльность властей Армении принципам и ценностям Совета Европы, которые также закреплены в плане действий правительства.
«Приверженность правительства и наличие политической воли являются краеугольными камнями реформ. В то же время очень важно сотрудничать с международными партнерами для достижения устойчивого успеха и ощутимых результатов", - сказал Мирзоян, поблагодарив друзей и партнеров Армении, которые объединили свои усилия для поддержки амбициозной программы реформ правительства.
Мирзоян подчеркнул, что Армения высоко ценит добровольные взносы своих традиционных партнеров: ЕС, Норвегии, Швеции, Швейцарии, Великобритании, Дании, а также Австрии, Германии, Бельгии, Румынии и других стран, организаций, дополняющих институциональные возможности Совета Европы и опыт.
«Мы с удовлетворением отмечаем, что положительный опыт реализации предыдущих программ действий сформировал у наших партнеров убеждение, что основными бенефициарами этих программ являются граждане Армении, программы, направленные на такие приоритетные направления, как социальная справедливость, права детей и женщин, и других уязвимых групп, защита прав человека в Вооруженных Силах, борьба с коррупцией, судебные реформы, децентрализация и продвижение местного самоуправления», - сказал Мирзоян.
Министр иностранных дел особо подчеркнул высокий уровень сотрудничества между властями РА и Советом Европы, проявление гибкости в адаптации плана действий к нуждам и приоритетам правительства.
Напомнив о закрытии Азербайджаном Лачинского коридора, возникшем в Арцахе гуманитарном кризисе и оккупации суверенных территорий РА, Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на эти шаги против Армении и ее демократии и нынешние острые вызовы, Армения остается верной своим ценностям и продолжает сотрудничать с Советом Европы укрепление демократических институтов. «Демократия в Армении необратима», - заключил министр иностранных дел.