Չեմ հավակնում Արցախի նախագահի պաշտոնին․ Սամվել Բաբայանի հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Այն, ինչ գրում է հայկական մամուլը թուրքական օրակարգի սպասարկում է․ Բաբայանը եկավ, Բաբայանը գնաց, ինչպես եկավ և գնաց, ում հետ հանդիպեց, ինչ նպատակով, ինչ է պլանավորում և այլն։ Այս հարցերի վերաբերյալ մի քանի անգամ մեկնաբանություն եմ տվել, որովհետև ինձ թվացել է, թե մենք մամուլ և քաղաքական վերլուծաբաններ ունենք, ովքեր ի վիճակի են հասկանալու և մեկնաբանելու քաղաքական հայտարարությունները։ Բայց քանի որ դրանց վերլուծական մտքի թռիչքը չափվում է ֆինանսական հատկացումներով, ստիպված եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատելու իմ դիրքորոշումը:
- ԱՀ սահամանդրական կարգավորումները Արցախի սուբյեկտայնության հիմքում դրված ականներ են, որոնք այս ճգնաժամի պայմաններում շղթայական ռեակցիայով փոշիացնելու են Արցախի վերջին փշրանքները։ Ուստի, կրկնում եմ՝ սահմանադրական փոփոխություններն այլընտրանք չունեն։ Սա է հուշում պետական մտածողությունը։ Մնացածը մարդու իրավունքների, իշխանություն զավթելու և այլ պատճառաբանություններով նեղ անձնական շահեր են։
- Սթափ գնահատելով Արցախի անվտանգության ներկա և ապագա մարտահրավերները՝  ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ չեմ հավակնում ԱՀ նախագահի պաշտոնին՝ անկախ Սահմանադրության փոփոխությունից, կառավարման մոդելից, նախագահի ընտրության կարգից և այլն։ Եվ թույլ չեմ տա, որ իմ անձը շահարկեն ներքաղաքական գզվռտոցներում։
- Մրցակիցներ չունեմ, այդ թվում՝ քաղաքական դաշտում։ Հետևապես՝ ինձ ամեն մեկին մրցակից դարձնելուց առաջ մտածեք՝ ես և նա մրցելու ի՞նչ ունենք։ Ես ինքնուրույն գործիչ եմ, ով իր ողջ գիտակցական կյանքը շարունակելու է մեկ նպատակ և շահ ունենալ՝ հայկական Արցախ։ Այն ինչ ասում եմ, ապացուցել եմ դեռևս 1999-ին․ գիտակցաբար հետքայլ եմ արել՝ պետականությունը վեր դասելով քաղաքական շոուից։ Նույն եմ անում նաև այսօր։

Самвел Бабаян: Не претендую на должность президента Арцаха
Не претендую на должность президента Арцаха. Об этом говорится в заявлении, распространенном руководителем партии «Единая Родина» Самвелом Бабаяном.
«То, что пишет армянская пресса, - это обслуживание турецкой повестки. Бабаян пришел, Бабаян ушел, как пришел и ушел, с кем встретился, с какой целью, что планирует и т.д. Я несколько раз комментировал эти вопросы, потому что мне казалось, что у нас есть пресса и политологи, способные понимать и интерпретировать политические заявления. Но поскольку полет их аналитической мысли измеряется финансовыми ассигнованиями, вынужден еще раз подтвердить свою позицию.
Конституционные регулирования Арцаха - это мины, заложенные в основу арцахской субъектности, которые в условиях данного кризиса цепной реакцией разметают последние крохи республики. Поэтому, повторяю, конституционные поправки не имеют альтернативы. Именно это подсказывает государственное мышление. Остальное - узкие личные интересы.
Трезво оценивая нынешние и будущие вызовы безопасности Арцаха, со всей ответственностью заявляю, что не претендую на должность президента Арцаха, независимо от изменений Конституции, модели правления, порядка избрания президент и др. И я не позволю манипулировать своим именем во внутриполитических дрязгах.
У меня нет конкурентов, в том числе и на политическом поле. Я являюсь самостоятельным деятелем, у которого на протяжении всей сознательной жизни будет одна цель и интерес - АРМЯНСКИЙ АРЦАХ. Я доказал это еще в 1999 году. Я сознательно сделал шаг назад, поставив государственность выше политического шоу. То же самое делаю и сегодня.