2022 թվականին Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև առևտուրը աճել է 20 տոկոսով. Տիգրան Խաչատրյան
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսի հետ:
«Գոհունակությամբ պետք է արձանագրել հայ-նիդերլանդական երկկողմ հարաբերություններում առկա դրական դինամիկան. 2022 թվականին նախորդ տարվա համեմատությամբ գրանցվել է փոխադարձ առեւտրի 20%-ը գերազանցող աճ: Մենք պետք է շարունակական ջանքեր գործադրենք այս միտումն ամրապնդելու եւ մեր երկրների միջեւ առկա պոտենցիալն առավելագույնս օգտագործելու ուղղությամբ»,- նշել է փոխվարչապետը:
Դեսպան Սխեմերսը շնորհավորել է փոխվարչապետին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հայտնել նիդերլանդական կողմի պատրաստակամությունը ձեւավորված գործընկերային հարաբերություններում առավել մեծ առաջընթաց գրանցելու հարցում:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել հայ-նիդերլանդական հարաբերությունների ընթացիկ օրակարգին, քննարկել են գործարար կապերի ամրապնդմանը եւ հանրային կառավարման բարեփոխումների ներդրմանը, մարդկային կապիտալի եւ պետական ինստիտուտների զարգացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, քաղաքացիական հասարակության եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանն առնչվող հարցեր։

В 2022 году торговля между Арменией и Нидерландами выросла на 20% – Тигран Хачатрян
Вице-премьер Тигран Хачатрян провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным послом посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николасом Схемерсом.
«С удовлетворением можем констатировать положительную динамику в двусторонних армяно-нидерландских отношениях: в 2022 году, по сравнению с предыдущим годом, рост взаимной торговли превысил 20%. Мы должны прилагать непрерывные усилия для укрепления этой тенденции и максимального использования потенциала, существующего между нашими странами», - отметил вице-премьер.
Посол Схемерс поздравил вице-премьера с назначением и выразил готовность нидерландской стороны в вопросе достижения наибольшего прогресса в сформировавшихся партнерских отношениях.
Собеседники коснулись текущей повестки армяно-нидерландских отношений, обсудили круг вопросов, связанных с укреплением деловых связей и внедрением реформ общественного управления, развитием человеческого капитала и государственных институтов, защитой прав человека, становлением гражданского общества и демократических институтов.