Արարատ Միրզոյանը ԱՄՆ ՄԶԳ տեղակալի հետ քննարկել է տարածաշրջանային անվտագությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր
Փետրվարի 18-ին Մյունխենում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ/USAID) կառավարչի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Էրին Էլիզաբեթ ՄըկՔիի հետ, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին առնչվող հարցերը և հետագա փոխգործակցության հեռանկարները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է ԱՄՆ և մասնավորապես, ԱՄՆ ՄԶԳ դերը Հայաստանում ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցություն ցուցաբերելու գործում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտագությանը և կայունությանն առնչվող հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը զրուցացկին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայ բնակչության առջև ծառացած հումանիտար մարտահրավերները: Այս համատեքստում ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային համապատասխան մարմինների անարգել հումանիտար հասանելիության հրամայականը»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Арарат Мирзоян обсудил с заместителем руководителя USAID вопросы региональной безопасности и стабильности
18 февраля в Мюнхене министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с заместителем руководителя Агентства международного развития США (USAID) по Европе и Евразии Эрин Элизабет Макки, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с программами, реализуемыми АМР США в Армении, и перспективы дальнейшего сотрудничества.
Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул важность роли США и, в частности, АМР США в деле развития институционального потенциала в Армении и оказания поддержки демократическим реформам правительства РА.
Были затронуты также вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян представил собеседнику гуманитарные вызовы, с которыми столкнулось 120-тысячное армянское население Нагорного Карабаха вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. В этом контексте была подчеркнута императива беспрепятственного гуманитарного доступа соответствующих международных органов в Нагорный Карабах.