Մի շարք ԱԳԼՃԿ-ների գազամատակարարումը կընդհատվի
ՌԴ Ստավրոպոլի տարածաշրջանում փետրվարի 14-ին՝ ժամը 16:00-ից, մասնակի խցափակվել է Վրաստանը և Հայաստանի Հանրապետությունը սնուցող «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» տարանցիկ մայրուղային գազատարը, որի պատճառով զգալիորեն նվազել են ՀՀ ներկրվող բնական գազի օրական ծավալները, հայտնում են «Գազպրոմ Արմենիա»-ից։
«Հաշվի առնելով ՌԴ-ից ներկրվող բնական գազի ընդհատումները և անբավարար քանակությունները, Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստ կայանից գազի առնման (գազամատակարարման ցանց ներմղման) տեխնիկակական պայմանները, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն, ղեկավարվելով ԳՄՕԿ-ի (Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի N 95-Ն որոշմամբ հաստատված կանոնների), 2.8 կետով, 5.5 կետի «ա» ենթակետով և 5.5.1 կետով ամրագրված իրավակարգավորումներով, տեղեկացնում է, որ ստեղծված պայմաններում վթարային իրավիճակները կանխելու և մնացած գազասպառողների հուսալի ու անխափան գազամատակարարումն ապահովելու նպատակով ս.թ. փետրվարի 18-ի ժամը 11:00-ից ԳՄՕԿ-ով սահմանված ժամանակահատվածով կընդհատվի ՀՀ տարածքում գործող մի շարք ԱԳԼՃԿ-ների գազամատակարարումը», - նշված է հայտարարությունում:

В Армении прекращена подача газа в более 90 АГНКС
В Ставропольском крае РФ 14 февраля с 16:00 произошла частичная закупорка транзитного магистрального газопровода «Северный Кавказ-Закавказье», питающего Грузию и Республику Армения, в связи с чем значительно снизились суточные объемы импорта природного газа в Армению.
Как сообщает пресс-служба компании «Газпром Армения», принимая во внимание перебои и недостаточное количество импортируемого из РФ природного газа и технических условий получения газа с Абовянского подземного газохранилища, с 11:00 18 февраля будет прекращена подача газа на 91 АГНКС на территории Армении.
Решение принято в целях предотвращения чрезвычайных ситуаций и обеспечения надежного и бесперебойного газоснабжения остальных потребителей.