Ալիևի և Բլինքենի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը վերահաստատել է նպատակամղվածությունը` ստորագրելու պայմանագիր, որը կերաշխավորի երկարաժամկետ խաղաղություն ու կայունություն
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
«Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ աշխատանքների ընթացքին, ինչպես նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ու երկու երկրների միջև դելիմիտացիայի իրականացմանը` համաձայն Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածության:
Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է հայկական կողմի նպատակամղվածությունը` հասնելու այնպիսի պայմանագրի ստորագրմանը, որն իսկապես կերաշխավորի տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղությունն ու կայունությունը:
Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման ու դրա հետևանքով ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար, բնապահպանական և էներգետիկ ճգնաժամի փաստը:
Կարևորվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի շարունակականության ապահովումը»,- նշված է հանդիպման արդյունքներն ամփոփող հաղորդագրությունում:

Пашинян подтвердил готовность к подписанию соглашения о мире с Баку, гарантирующего долгосрочный мир
18/02/2023 18:52
На встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и госсекретарем США Энтони Блинкеном в Мюнхене был затронут процесс работ вокруг проекта соглашения о мире между Арменией и Азербайджаном, а также разблокирования региональных транспортных коммуникаций и осуществления делимитации между двумя странами в соответствии с достигнутыми в Праге договоренностями.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, Пашинян подтвердил целеустремленность армянской стороны достичь подписания такого соглашения, которое в действительности будет гарантировать долгосрочный мир и стабильность в регионе.
Пашинян подчеркнул факт гуманитарного, экологического и энергетического кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Лачинского коридора.
Подчеркнута также важность обеспечения продолжительности мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.