«Փաստ». Գերմանիայի հայ համայնքը չափազանց դժգոհ է դեսպանից
«Փաստ» թերթը գրում է. «Մարտի 7-9-ը Բեռլինում կայանալու է համաշխարհային խոշորագույն զբոսաշրջային ցուցահանդեսներից մեկը: Կազմկոմիտեից Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությանը նամակ են ուղարկել, որտեղ ուղիղ տեքստով զգուշացնում են, ընդ որում՝ խստորեն, որ արգելվում է «քաղաքական բնույթի» որևէ նյութ, նմուշ ներկայացնել ցուցահանդեսին։ Ավելին, հատուկ շեշտվում է, որ իրենց «խորհուրդը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին», և հղում է արվում ՄԱԿ-ի ԱԽ 4 բանաձևերին՝ թիվ 822, 853, 874, 884։
Ուշագրավ է, որ մինչ փաշինյանական իշխանափոխությունը որևէ ցուցահանդեսում, այդ թվում՝ զբոսաշրջային, Հայաստանը ներկայացնող ընկերություններին չեն արգելել ներկայացնել Արցախը: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, դիվանագիտական կորպուսում վերոնշյալ զգուշացում-նամակը համարում են առաջին հերթին Գերմանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազար դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանի խոշոր ձախողումը: Դեսպանատունը փաստացի աշխատանք չի տարել կազմկոմիտեի հետ, չի բացատրել, որ նշյալ պատճառաբանությունը պարզապես անհեթեթություն է:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, ընդհանրապես, Գերմանիայի հայ համայնքը չափազանց դժգոհ է դեսպանից. այստեղ համարում են, որ դեսպանատանն արդեն մեկուկես տարի է՝ պարզապես «բարդակ» է, ամեն ինչ ձախողում են, ոչ մի հարցով նորմալ չեն զբաղ վում, ամ բող ջու թ յ ա մ բ կտրված են համայնքից: Փոխարենը դեսպանն այս օրերին հպարտորեն ուղեկցում է Մյունխենում գտնվող Նիկոլ Փաշինյանին»։

«Паст»: Армянская община Германии очень недовольна послом
Газета «Паст» пишет, что 7-9 марта в Берлине пройдет одна из крупнейших туристических выставок мира.
«Оргкомитет выставки отправил письмо министерству экономики Армении, в котором прямым текстом предупреждает, что строго запрещается представлять на выставке какой-либо информационный материал, постер, буклет ″политического характера″. Более того, специально отмечается, что ″их рекомендация касается Нагорного Карабаха″ со ссылкой на 4 резолюции СБ ООН (822, 853, 874, 884).
Примечательно, что до пашиняновской смены власти на какой-либо выставке, в том числе туристической, армянским компаниям не запрещалось представлять Арцах.
Как передают наши источники, в дипломатическом корпусе вышеуказанное письмо-предупреждение считают в первую очередь крупным провалом посла Армении в Германии Виктора Енгибаряна. Посольство Армении фактически не проводило работу с оргкомитетом выставки, не объясняло, что данная аргументация – просто нелепость.
По нашим сведениям, армянская община Германии очень недовольна послом: здесь считают, что в посольстве уже полтора года просто ″бардак″, все проваливается, ни одним вопросом нормально не занимаются, полностью оторваны от общины. При этом посол в эти дни гордо сопровождает находящегося в Мюнхене Никола Пашиняна», - пишет газета.