Թուրքիան է միակողմանի փակել Հայաստանի հետ սահմանը․ եթե ուզում են բացել, մենք չպետք է գնանք խնդրենք, նրանք էլ ինչ-որ պայմաններ առաջ քաշեն․ Արթուր Վանեցյան (Տեսանյութ)
20/02/2023 13:44
21-րդ դարում փակ սահմաններ ունենալն անթույլատրելի է, սակայն հայ-թուրքական սահմանը բացվելուն Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե սահմանը բացվելու պարագայում Հայաստանը կկարողանա՞ դիմակայել թուրքական էքսպանսիային։
Այս առնչությամբ Արթուր Վանեցյանն ընդգծեց՝ պետք է ունենալ երկու հարցի հստակ պատասխան՝ արդյոք Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային համակարգն այսօր պատրա՞ստ է ունենալ Թուրքիայի հետ բաց սահման, թե՞ ոչ, արդյոք Հայաստանի տնտեսությունը պատրա՞ստ է Թուրքիայի հետ ունենալ բաց սահման, թե՞ ոչ։
«Նաև հիշեցնեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Թուրքիայի հետ սահմանը երբեք չի փակել։ Թուրքիան է միակողմանի փակել Հայաստանի հետ սահմանը, և եթե ուզում են բացել, ոչ թե մենք պետք է գնանք խնդրենք, նրանք էլ ինչ որ պայմաններ առաջ քաշեն, այլ Թուրքիան, եթե ցանկանում է սահմանը բացել, պետք է հայտարարի, որ բացում է, դրանից հետո մենք կխոսենք»,- ասաց Արթուր Վանեցյանը։

Это Турция в одностороннем порядке закрыла границу с Арменией и не должна выдвигать какие-то условия для ее открытия – Артур Ванецян
20/02/2023 14:41
Наличие закрытых границ в 21 веке – недопустимо, однако Армения должна быть готова к открытию армяно-турецкой границы, заявил сегодня в беседе с журналистами председатель партии «Родина» Артур Ванецян, касаясь вопроса, сможет ли противостоять Армения турецкой экспансии в случае открытия границы.
Артур Ванецян подчеркнул, что нужно дать четкий ответ на два вопроса: готова ли система безопасности Республики Армения к открытию границы с Турцией или нет и готова ли экономика Армении к открытию границы с Турцией или нет?
«Отмечу также, что Республика Армения никогда не закрывала границу с Турцией. Это Турция в одностороннем порядке закрыла границу с Арменией, и если хочет открыть, то не мы должны просить об этом, а они выдвигать какие-то условия. Если Турция хочет открыть границу, то должна заявить об этом, после этого мы поговорим», - сказал Артур Ванецян.