Դավիթ Տոնոյանը պետք է շարունակի մնալ կալանքի տակ դատավորի վերապատրաստվելու պատճառով. Հայտարարություն
20/02/2023 11:11
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի վերաբերյալ քրեական գործով յուրաքանչյուր երեքշաբթի դատական նիստեր անցկացնելու վերաբերյալ դատավորի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը վերջինիս կողմից խախտվեց այս անգամ էլ վերապատրաստման դասընթացների մասնակցելու պատճառով․ նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Տոնոյանի փաստաբանական խումբը:
Նշվում է, որ 2023 թվականի փետրվարի 21-ին դատական նիստ նշանակելու փոխարեն դատական նիստ է նշանակվել 2023 թվականի փետրվարի 28-ին:
«Ստացվում է, որ Դավիթ Տոնոյանը և նույն գործով անազատության մեջ գտնվող մյուս անձինք պետք է շարունակեն մնալ կալանքի տակ այս անգամ էլ դատավորի վերապատրաստվելու պատճառով, ինչը որևէ կերպ չի բխում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված դրույթներից»,- ասված է հայտարարությունում։

Экс-министр обороны Давид Тоноян продолжит оставаться под арестом
Достигнутая с судьей договоренность о проведении каждый вторник судебных заседаний по уголовному делу в отношении экс-министра обороны Армении Давида Тонояна нарушена последним из-за участия в курсах переподготовки, говорится в заявлении адвокатов Давида Тонояна.
Отмечается также, что вместо того, чтобы назначить судебное заседание 21 февраля 2023 года, судья перенес заседание на 28 февраля 2023 года.
«Получается, что Давид Тоноян и другие лишенные свободы по этому же делу лица должны продолжать оставаться под арестом в этот раз из-за переподготовки судьи, что никоим образом не исходит из положений Европейской конвенции о защите прав человека», - говорится в заявлении.