«Ադրբեջանական կողմն առանց որևէ նախապայմանի պետք է վերականգնի Լաչինի միջանցքի՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ռեժիմը»․ Արարատ Միրզոյանը՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանին
20/02/2023 17:05
Փետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Շնորհավորելով դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերության հետագա խորացումը՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված օրակարգի առաջ մղման համատեքստում ընդգծվել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ձևաչափի կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանն արժևորել է ԱՄՆ աջակցությունը՝ ուղղված ՀՀ-ում ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը և կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների խթանմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ Մյունխենում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ներդրած ջանքերը՝ ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի, տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման գործում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ապօրինի շրջափակմանը՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմն առանց որևէ նախապայմանների պետք է վերականգնի Լաչինի միջանցքի՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ռեժիմը»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում:

Новоназначенный посол США вручила копию верительных грамот главе МИД Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 20 февраля принял новоназначенного посла США в Республике Армения Кристину Куинн в связи с вручением копии верительных грамот, сообщает пресс-служба МИД.
Поздравив посла со вступлением на ответственную должность, Арарат Мирзоян отметил важность дальнейшего углубления партнерства между Арменией и США в сферах, представляющих взаимный интерес. В контексте продвижения повестки, основанной на общих демократических ценностях, была подчеркнута важность формата стратегического диалога Армения-США.
Министр Мирзоян высоко оценил поддержку США, направленную на укрепление институционального потенциала Армении и продвижение демократических реформ правительства.
На встрече также были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности.
Были затронуты последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе состоявшаяся в Мюнхене трехсторонняя встреча.
Армянская сторона высоко оценила усилия, прилагаемые США как в двустороннем формате, так и в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ в деле установления долгосрочного мира в регионе.
Коснувшись незаконной блокады Азербайджаном Нагорного Карабаха, Арарат Мирзоян подчеркнул, что азербайджанская сторона должна восстановить режим Лачинского коридора, установленный трехсторонним заявлением от 9 ноября, без каких-либо предварительных условий.