Հայաստանը բավարարում է Թուրքիայի նախապայմանները․ Միջազգայնագետ (Տեսանյութ)
Հայաստանը բավարարում է Թուրքիայի նախապայմանները, Արցախյան շարժման 35-ամյակին նվիրված «Ղարաբաղյան պրոֆիլ» համաժողովի ժամանակ նշեց միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Հիմա մենք այն իրավիճակում ենք, որ Հայաստանը բավարարում է Թուրքիայի նախապայմանները՝ տալ Արցախը, հրաժարվել Ցեղասպանության ճանաչման պահանջից և դրանով իսկ ստանալ ամերիկյան թևի հավանությունը։ Հենց այս ճանապարհով էլ շարժվում է գործող իշխանությունը», - ասաց Սարգսյանը։
Թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն էլ նկատեց՝ Թուրքիան այժմ ոչ միայն ներկայանում է որպես ամերիկյան պրովայդեր, այլև ձգտում է դառնալ տարածաշրջանային գերտերություն։
«Այստեղ արդեն պետք է հստակ դիրքորոշում ունենալ՝ ինչպե՞ս աշխատել ժամանակակից Թուրքիայի հետ, որպեսզի ունենանք անվտանգության երաշխիքներ», - նշեց թուրքագետը։

Армения удовлетворяет предусловия Турции – Сурен Саркисян
Армения удовлетворяет предусловия Турции, заявил сегодня международник Сурен Саркисян в ходе конференции «Карабахский профиль», посвященной 35-летию Карабахского движения.
«Сейчас мы в ситуации, когда Армения удовлетворяет предусловия Турции – сдать Арцах, отказаться от требования признания Геноцида армян и тем самым получить одобрение американской стороны. Именно по этому пути идет действующая власть», - сказал Сурен Саркисян.
Тюрколог Рубен Меликян в свою очередь отметил, что в настоящее время Турция не только является американским провайдером, но и стремится стать региональной сверхдержавой.
«Здесь уже нужна четкая позиция: как работать с современной Турцией, чтобы мы имели гарантии безопасности», - отметил тюрколог.