Չավուշօղլուն և Բլինքենը հանդիպել են Անկարայում
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն այսօր Անկարայում բանակցություններ են վարել, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Թուրքիայի ԱԳՆ-ից։
«Նախագահական պալատում բանակցություններ են տեղի ունեցել, արդյունքում սպասվում է համատեղ մամուլի ասուլիս»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Բլինքենի՝ Թուրքիա կատարած առաջին այցի ժամանակ սպասվում է, որ նրան կընդունի նաեւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Այցի ընթացքում Բլինքենը թուրք գործընկերների հետ քննարկում է Թուրքիայում երկրաշարժերի հետևանքների վերացման հարցերը, Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու դիմումները, Ուկրաինայի հակամարտությունը և երկկողմանի հարցեր։

Чавушоглу и Блинкен провели встречу в Анкаре
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу и госсекретарь США Энтони Блинкен провели в понедельник переговоры в Анкаре, сообщили ТАСС в МИД Турции.
"Переговоры прошли в президентском дворце. По их итогам ожидается совместная пресс-конференция", - сказал собеседник агентства.
Ожидается, что в ходе первого визита Блинкена в Турцию его также примет в понедельник турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган.
Во время визита Блинкен обсуждает с турецкими партнерами вопросы ликвидации последствий землетрясений в республике, заявки Швеции и Финляндии на вступление в НАТО, конфликт на Украине и двусторонние вопросы.