Մեր ողջ քաղաքական էլիտան թուրք-ադրբեջանական օրակարգերի հարթության մեջ է. Դավիթ Շահնազարյան (Տեսանյութ)
21/02/2023 16:21
Մյունխենում Հայաստանի շահերը ներկայացնող ես չտեսա, ավելին՝ Ադրբեջանի բոլոր մեղադրանքները Նիկոլ Փաշինյանն ընդունեց, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է 1992-1995 թթ. ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Դավիթ Շահնազարյանը։
«Ցավալին այն է, որ մեր գրեթե ողջ քաղաքական էլիտան համաձայն է իշխանության կործանարար քաղաքականությանը։ Ծանր փուլում ենք. այսպիսի փուլ երևի ցեղասպանությունից հետո մեզ համար չէր եղել. ողջ քաղաքական էլիտան թուրք-ադրբեջանական օրակարգերի հարթության մեջ է», - նշեց նա։
Դավիթ Շահնազարյանը ծանրագույն վիճակի ելք համարում է բոլոր տեսակի բանակցությունները դադարեցնելը և պայքարի օրակարգ ձևավորելը. «Ընդդիմության խնդիրը ոչ թե միայն իշխանության գալն է, այլ նաև իշխանությանը պարտադրել իրականացնել ազգային, պետական շահերից բխող քաղաքականություն»։
Դավիթ Շահնազարյանի գնահատմամբ, ընդդիմության քաղաքականության հետևանքով գործող իշխանությունը ամրապնդվել է, կանաչ լույս ստացել բոլոր ուղղություններով՝ իրականացնելու բոլոր այն ծրագրերը, ինչի համար 2018 թվականին եկել են իշխանության։ Ըստ Շահնազարյանի՝ իշխանությունը զավթել են աշխարհաքաղաքական կոնսենսուսի արդյունքում, որի մաս եղել է նաև Ռուսաստանը, որ մինչև այսօր երկու ձեռքով պաշտպանում է այս իշխանությանը։

Давид Шахназарян: Вся наша политическая элита находится на плоскости турецко-азербайджанской повестки (Видео)
21/02/2023 17:09
В Мюнхене я не увидел представляющего интересы Армении, более того, Никол Пашинян принял все обвинения Азербайджана, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am посол президента Армении по особым поручениям в 1992-1995гг., экс-директор Службы национальной безопасности, бывший депутат Национального Собрания Давид Шахназарян.
«Печально то, что почти вся наша политическая элита согласна с губительной политикой властей. Мы находимся на тяжелом этапе: такого периода, наверное, не было после Геноцида: вся политическая элита находится на плоскости турецко-азербайджанской повестки», - отметил он.
Давид Шахназарян считает выходом из тяжелейшей ситуации прекращение всех переговоров и формирование повестки борьбы: «Задача оппозиции не только в том, чтобы прийти к к власти, но и принудить власть осуществлять политику, исходящую из национальных, государственных интересов».
По оценке Давида Шахназаряна, в результате политики оппозиции действующая власть укрепилась, ей был дан зеленый свет на реализацию по всем направлениям тех программ, ради которых она пришла к власти в 2018 году. По словам Давида Шахназаряна, власть была захвачена в результате геополитического консенсуса, частью которого была также Россия, которая по сей день двумя руками защищает эту власть.