Արցախյան շարժման նման շարժումը կարող է փրկել մեզ, որի ձևավորման հիմքեր, ցավոք, չեմ տեսնում. Դավիթ Շահնազարյան (Տեսանյութ)
21/02/2023 16:39
Ռուսաստանի հետ հարաբերություններն արհեստականորեն վատթարացնել պետք չէ, բայց պետք է հասկանալ, որ տարածաշրջանում Թուրքիան, Ադրբեջանը, Ռուսաստանն ունեն նույն ծրագիրը։ Ես սխալվել եմ, երբ ասել եմ, թե այստեղ Հայաստանի և Ռուսաստանի շահերը համընկնում են. թերագնահատել եմ Թուրքիայի դերը, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է 1992-1995 թթ. ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Դավիթ Շահնազարյանը։
Նա ընդգծել է՝ այնքան Թուրքիան չէ վտանգավոր, որքան ռուս-թուրքական համատեղ քաղաքականությունը, որը, եթե ավարտին հասցվի, կլինի Լենին-Աթաթուրք դաշինքի երկրորդ մասը։
«Վստահ չեմ, որ տարածաշրջանում Ռուսաստանը կարմիր գիծ ունի, ամիսներ առաջ ռուս պաշտոնյաներին ասացի՝ այս տարածաշրջանից երկու անգամ դուրս եք եկել, ասացի՝ հիշեք, եթե երրորդ անգամ դուրս գաք, էլ վերադառնալու հնարավորություն չի լինելու։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները մեղմենք, բայց դա չի նշանակում, թե մեր անվտանգությունը ամբողջապես պետք է կախված լինի Ռուսաստանից», - նշել է Շահնազարյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ ամենամեծ խնդիրը պայքարի օրակարգի բացակայությունն է. քաղաքական ոչ մի սուբյեկտ չի պայքարում Հայաստանի շահի համար, իսկ եթե պայքար չկա, չկա ոչ դաշնակից, ոչ բարեկամ։ Դավիթ Շահնազարյանի համոզմամբ, իրավիճակի հաղթահարման համար երկրորդ արցախյան շարժում է պետք, որի ձևավորման հիմքերը, ցավոք, չի տեսնում։

Нас может спасти новое Арцахское движение, основы для формирования которого я, к сожалению, не вижу – Давид Шахназарян
21/02/2023 17:41
Отношения с Россией не нужно искусственно ухудшать, но необходимо понять, что Турция, Азербайджан, Россия имеют в регионе одну и ту же программу. Я ошибался, когда говорил, что интересы Армении и России здесь совпадают: недооценил роль Турции, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am посол президента Армении по особым поручениям в 1992-1995гг., экс-директор Службы национальной безопасности, бывший депутат Национального Собрания Давид Шахназарян.
Он подчеркнул, что Турция не столь опасна, сколько российско-турецкая совместная политика, которая если будет доведена до конца, станет второй частью союза Ленин-Ататюрк.
«Не уверен, что у России есть красная линия в регионе, несколько месяцев назад я сказал российским должностным лицам: помните, если выйдете в третий раз, возможности вернуться у вас уже не будет. Мы должны сделать все, чтобы смягчить отношения с Россией, но это не значит, что что наша безопасность должна полностью зависеть от России», - отметил Давид Шахназарян.
По его оценке, самая большая проблема – в отсутствии повестки борьбы: ни один политический субъект не борется за интересы Армении, а если нет борьбы, то нет ни союзника, ни друзей. По убеждению Давида Шахназаряна, для преодоления ситуации нужно второе Арцахское движение, основы для формирования которого, он, к сожалению, не видит.