Այս իշխանությունն ամեն ինչ անում է, որ հայը ողջ աշխարհում իրեն ստորացված զգա. Դավիթ Շահնազարյան (Տեսանյութ)
Իշխանությանը թվացել է, թե հաջողվել է փակել է Արցախի էջը։ Նիկոլ Փաշինյանին, Ալիևին, Թուրքիային, Ադրբեջանին չի հաջողվելու փակել Արցախի էջը։ Հանցագործները գիտեն՝ դիակները ամենալավ թաքցնելու տեղը նոր դիակների տակ է. այս իշխանությունն էլ իր բոլոր հակահայկական, հակաարցախյան գործողությունները ծածկում է նոր նմանատիպ գործողություններով, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է 1992-1995 թթ. ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Դավիթ Շահնազարյանը։
Ըստ Շահնազարյանի՝ արդեն տեղի են ունեցել անդառնալի կորուստներ, բայց ամեն ինչ կորած չէ, եթե պայքարի որոշում կայացվի։
Դավիթ Շահնազարյանի գնահատմամբ՝ սխալ է ժողովրդին այս կամ այն հարցում մեղադրելը. աշխարհի ոչ մի երկրում ժողովուրդը ոչինչ չի որոշել։
«2018 թվականին, երբ այսօրվա վարչապետը դեռ փողոցում էր, զանգեցի Շարմազանովին, ասացի՝ սա հակաարցախյան շարժում է, ասեք՝ ինչ կարող եմ անել։ Ես դեռ 2018 թվականին իրավապահ համակարգին ահազանգել եմ՝ այս իշխանության գործողություններում պետական դավաճանության տարրեր կան։ Ամեն բանակցությունից հետո Փաշինյանը նոր փաստարկ է տվել Ալիևին՝ լեգիտիմացնելու Հայաստանի, Արցախի դեմ ռազմական գործողությունները», - ասել է նա։
Դավիթ Շահնազարյանի գնահատմամբ՝ խնդիրը ոչ միայն պարտությունն է, այլ նաև ստորացումը. իշխանությունն ամեն ինչ անում է, որ հայը ողջ աշխարհում իրեն ստորացված զգա։
«Երիտասարդ տարիներին քննարկում էինք՝ ինչպես եղավ, որ տեղի ունեցան 1915 թվականի ոճրագործությունները, ինչու լուրջ դիմադրություն չեղավ, այ այսպես եղավ. երբ էլիտաներն անձնական շահերը շատ ավելի բարձր են դասում, քան պետական, ազգային շահերը», - նշեց նա։

Эта власть делает все, чтобы армянин во всем мире чувствовал себя униженным – Давид Шахназарян
Властям казалось, что им удалось закрыть страницу Арцаха. Николу Пашиняну, Алиеву, Турции, Азербайджану не удастся закрыть страницу Арцаха. Преступники знают, что лучше всего прятать трупы под новыми трупами: эти власти тоже скрывают все свои антиармянские, антиарцахские действия под новыми подобными действиями, заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am посол президента Армении по особым поручениям в 1992-1995гг., экс-директор Службы национальной безопасности, бывший депутат Национального Собрания Давид Шахназарян.
По словам Давида Шахназаряна, уже произошли необратимые потери, однако не все потеряно, если будет принято решение бороться.
По оценке Давида Шахназаряна, неправильно обвинять народ в том или ином вопросе: ни в одной стране мира народ ничего не решал.
«В 2018 году, когда сегодняшний премьер еще был на улице, я позвонил Шармазанову, сказал, что это движение против Арцаха, скажите, что я могу сделать. Я еще в 2018 году сообщал правоохранительной системе о том, что в действиях этой власти есть элементы государственной измены. После каждых переговоров Паашинян давал Алиеву новый аргумент для легитимации военных действий против Армении и Арцаха», - сказал он.
По оценке Давида Шахназаряна, проблема не только в поражении, но и в унижении: власти делают все, чтобы армянин во всем мире чувствовал себя униженным.
«В молодые годы мы обсуждали, как могло произойти то, что произошло в1915 году – преступления геноцида, почему не было оказано серьезного сопротивления. Вот так и произошло: когда элиты ставят свои личные интересы выше государственных, национальных интересов», - отметил он.