ԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից 8 անձ տեղափոխվել է ՀՀ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձ այսօր՝ փետրվարի 21-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
5 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 113 հիվանդ։

Восемь пациентов доставлены из Арцаха в Армению при посредничестве МККК
В связи с блокадой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, сегодня, 21 февраля, при посредничестве Международного комитета Красного Креста 8 пациентов Республиканского медицинского центра министерства здравоохранения Республики Арцах с онкологическими заболеваниями и патологиями, требующими срочного хирургического вмешательства, были перевезены в специализированные медицинские центры Армения.
Пятеро пациентов, которые в рамках государственного заказа были направлены на лечение в Армению, вернулись в Арцах вместе с сопровождающими.
5 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
7 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 3 из них – в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 113 пациентов.